Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz, o…
2021-08-06, 18:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz, o polsko-czeskich spotkaniach radioamatorów na Biskupiej Kopie i zagrożonym funkcjonowaniu ich bazy na tej górze

Andrzej Perucki [zdj.facebook]
Andrzej Perucki [zdj.facebook]
Międzynarodowy zlot krótkofalowców odbędzie się na Biskupiej Kopie. Spotkania pasjonatów tego hobby z Polski i Czech odbywają się w tym miejscu od ponad 30 lat. Góra ta jest najwyższym wzniesieniem na Opolszczyźnie. Są tam doskonałe warunki do łączności radiowych dalekiego zasięgu. Krótkofalowcy mają tam swoją całoroczną bazę. Jej dalsze funkcjonowanie jest niepewne.
- Oficjalnie zlotu nie ma – powiedział Andrzej Perucki z Głuchołaz, jeden z pionierów krótkofalarstwa na Biskupiej Kopie. – Od kiedy zaczęliśmy tam chodzić spotkania te były spontaniczne. Dopiero w 1986 roku koledzy z ówczesnej Czechosłowacji wpadli na pomysł, żeby jakoś to dokumentować. Przynieśli prześcieradło ze schroniska, gdzie byli na obozie krótkofalarskim. Na tym prześcieradle zaczęliśmy się wpisywać. To funkcjonuje do dziś. Co roku spotykamy się w pierwszy weekend sierpnia. Nie dbamy o formę organizacyjną. Trudno nawet powiedzieć, kto jest organizatorem. Przyjeżdżają Polacy i Czesi. W tym terminie przychodzi na Biskupią Kopę od 150 do 200 krótkofalowców z obu krajów. Nie liczę turystów, bo toniemy w ich morzu. Dawniej było nas pięciu i kilkudziesięciu Czechów. Ewentualnie pojawiał się żołnierz z Wojsk Ochrony Pogranicza i to była cała publika. Wspiera nas Mirosław Petrzik, który nieopodal buduje schronisko. Na sobotę naszykuje gulaszową polewkę i będzie kofola z beczki.

Do powstania bazy krótkofalowców na Biskupiej Kopie przyczynili się Tadeusz Pardela, Ryszard Kasza, Mieczysław Gubała oraz Andrzej Perucki. Obecnie waży się przyszłość tego miejsca.

- Zawsze było to atrakcyjne miejsce dla krótkofalowców, bo jest to najdalej na wschód wysunięte wzniesienie Sudetów, najwyższa góra w naszym województwie. Z tego powodu jest wyjątkowo korzystna propagacja fal radiowych. Kiedyś przy okazji zawodów krótkofalowcy wchodzili na tą górę i tam koczowali w obozowisku. No i z Tadziem, Ryszardem i Mieciem podjęliśmy inicjatywę wybudowania tam jakiegoś stałego schronienia. Żeby te podstawowe sprzęty już tam na górze były. Odbyło się to przy dużej aprobacie WOP, który pomógł nam materiałowo. W ten sposób, w pasie granicznym wybudowaliśmy taki domek. Do niego doprowadziliśmy 750 metrów kabla energetycznego, który zakopany został w ziemi. Postawiliśmy maszt rurowy o wysokości 14 metrów. Były na nim anteny UKF. Z czasem ten domek zaczął „gnić”. Wówczas w jego przebudowie pomogli koledzy z Olesna i Głubczyc. 24-metrowy maszt kratownicowy ofiarował jeden z krótkofalowców. Koledzy z Czech dołożyli się do tej inwestycji kotwami i olinowaniem tego masztu. Wylanych zostało kilka ton betonu, aby konstrukcja była stabilna. Czesi też doprowadzili nam swój prąd. Tak to funkcjonowało przez wiele lat, aż zaczęło komuś przeszkadzać. Tzw. obywatel złożył doniesienie, że my tam mamy instalacje radiowe. Skontrolowała to ówczesna Państwowa Inspekcja Radiowa, która nie dopatrzyła się uchybień. Później zaczęły się inne schodki, doniesienia, że ten maszt rzekomo stanowi zagrożenie i gromadzone są śmieci. Jesteśmy tam kilka razy w roku. Zawsze śmieci zbieramy i wynosimy stamtąd. Nadleśnictwo zafundowało nam meble ogrodowe. Są to ławy i stół z bali. Jest to miejsce, w którym zatrzymują się turyści, gdyż można tam też rozpalić ognisko. Ludzie się tam zbierają i zostawiają śmieci pod tą naszą bazą. Nadleśniczy wymyślił żeby nas stamtąd usunąć. Doszukał się, że ten nasz domek jest samowolą budowlaną. Faktycznie pozwolenia budowlanego nie mamy. Decyzji o rozbiórce naszej bazy jeszcze nie ma. Sytuacja jest zawieszona w próżni. Nas nie stać, aby przeprowadzić legalizację. Opłata legalizacyjna może podobno wynieść 50 tys. zł. Nie dysponujemy takimi pieniędzmi. Ten obiekt jest bardzo ważny dla zarzadzania kryzysowego. Na maszcie mamy zainstalowany przemiennik, który obsługuje łącznością powiaty: prudnicki, nyski, jesenicki i bruntalski. W sytuacjach kryzysowych, kiedy inna łączność padnie, sztaby antykryzysowe mogą korzystać z tego naszego przemiennika. W tej sprawie mamy stosowaną umowę z prudnickim starostwem. Obowiązkiem każdego krótkofalowca jest niesienie pomocy ludziom potrzebującym. Warto zadbać, aby na Biskupiej Kopie ta nasza baza nadal funkcjonowała.

Zobacz także

2021-08-11, godz. 18:33 Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane rowy melioracyjne stwarzają zagrożenie wystąpienia podtopień i powodzi… Tegoroczne lato jest wyjątkowe ze względu na częste komunikaty o zagrożeniach pogodowych. Również na Opolszczyźnie są tereny, które w ostatnich tygodniach… » więcej 2021-08-11, godz. 13:25 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o wsparciu dla opolskich sportowców i remontach infrastruktury sportowej w stolicy… - 4.5 tys złotych przez 10 miesięcy będzie otrzymywał opolanin Dawid Tomala od miasta Opole za zdobycie złotego medalu na olimpiadzie w Tokio - powiedział… » więcej 2021-08-11, godz. 09:00 Rafał Pydych, dyrektor oddziału GDDKiA o remoncie i rozbudowie autostrady A4 - Dzisiaj rozpoczynają się pierwsze prace. To przebudowa dwóch przejazdów awaryjnych, więc kierowcy będą się poruszać jeszcze bez problemów - powiedział… » więcej 2021-08-10, godz. 12:31 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W cyklu " Co tam Panie w polityce?" redaktorzy Piotr Gociek i Piotr Moc rozmawiali m.in. o granicach kompromisu w polityce zwanym także "zugzwangiem", o słabo… » więcej 2021-08-10, godz. 09:42 Witold Zembaczyński i Tomasz Gabor o działalności fundacji Exbono - jako opolskim wątku w kontroli NIK dot. Funduszu… - Fundacja Ex Bono zarejestrowana w Opolu na Metalchemie w jednym z bloków powstała, kiedy Fundusz Sprawiedliwości zaczął służyć do wydawania ogromnych… » więcej 2021-08-09, godz. 17:59 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o zawodach balonowych przyciągających turystów i odbudowie zawalonej kamienicy w r… Wakacje to czas największego ruchu urlopowego. To również sprawdzian skuteczności działań samorządowców, których efektem mają być odwiedziny turystów… » więcej 2021-08-09, godz. 12:21 Jerzy Czerwiński senator PiS o zarzutach jakie stawia poseł Zembaczyński, odbudowie Pałacu Saskiego, Instytucie Pileckiego… - Poseł Zembaczyński z naszej konferencji zapamiętał tylko te mikrofony no i idzie tym śladem. Jest sezon ogórkowy, jest parcie na szkło i stąd takie tematy… » więcej 2021-08-09, godz. 09:01 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o nagrodzie jaka czeka na Dawida Tomalę i nadziei na medale opolskich… - Nasz regulamin przewiduje za tego typu sukces nagrodę wysokości 20 tys. złotych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-08-06, godz. 13:13 Dawid Rygol z Młodej Prawicy o tym jak powinna być zorganizowana nauka w nowym roku szkolnym i nauce religii w szko… Czy w czasie czwartej fali pandemii, która według przewidywań ma zacząć się w Polsce już pod koniec sierpnia, szkoły powinny pracować zdalnie, czy stacjonarnie?… » więcej
2930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »