Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa. W radiowej…
2021-08-05, 17:30 Autor:

Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa. W radiowej debacie o tym, że być może pracodawca będzie mógł żądać od pracowników informacji o zaszczepieniu

Piotr Pancześnik i dr Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pancześnik i dr Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która da pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownicy przyjęli pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i od tego mogliby uzależniać zlecane im obowiązki. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony przeciwko covid, pracodawca będzie mógł go przesunąć na inne stanowisko, na przykład takie, na którym nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem, a jeśli nie będzie takiej możliwości będzie mógł go nawet zwolnić.
O tym rozmawialiśmy w debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa".
Ze względu na sezon urlopowy w debacie nie wzięli udziału przedstawiciele związków zawodowych.

Przedstawiciel pracodawców, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zastanawiał się na jakiej podstawie pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepić.

- Udostępnienie informacji o zdrowiu jest wejściem bardzo głęboko w strefę prywatną. Nie jestem przeciwnikiem szczepień, ale mówię o realiach. Mogą się pojawiać sytuacje, że będzie wprowadzone coś w rodzaju segregacji - powiedział Pancześnik.
Ekonomista dr. Witold Potwora podkreślił, że szczepienia chronią nie tylko nas, ale też innych w naszym otoczeniu.

- Proponowane zmiany w prawie mogą pozytywnie wpłynąć na zaszczepianie się. Nie jestem za obowiązkowością szczepienia, ale przypomnę, że istnieje na przykład obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, istnieje obowiązek szczepienia dzieci, a uważam, że moja wolność kończy się w momencie kiedy może ona zagrażać innym - stwierdził dr. Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »