Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Devosqes-Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego…
2021-08-04, 17:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Franciszkanów

Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego elementów jest obserwatorium astronomiczne, które powstało w zabytkowej baszcie.
Historia tej budowli związana jest z rodem Opersdorffów. Po nabyciu Głogówka rozbudowali m.in. kościół klasztorny o wspomnianą wieżę. Była to od 1630 roku ich własność prywatna.

- Część kompleksu obserwatorium astronomicznego usytuowana jest na linii fortyfikacji miasta - powiedział Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. – Wieża, gdzie znajduje się projektor do oglądania nieba, jest jedną z tych wież basztowych, które były przy murach pomiędzy zamkiem, a zespołem klasztornym Franciszkanów. W 2011 roku ówczesny gwardian postanowił wziąć udział w projekcie transgranicznym adaptacji wież widokowych. W ramach unijnego wsparcia zaadaptował tą basztę na punk widokowy, z którego możemy też oglądać kosmos. Powstało tam obserwatorium astronomiczne, a obok niego miejsce wystawowo-edukacyjne. Przez kilka lat odbywały się tam zajęcia z astronomii, konferencje oraz różne spotkania. Jednak utrzymywanie tego było kłopotliwe dla Franciszkanów. Dlatego doszło do porozumienia z burmistrzem, aby przekazać to miastu i wykorzystać na potrzeby społeczne.

Głogówek szykuje się do przyszłorocznych obchodów swojego 800-lecia. W nawiązaniu do tego jubileuszu w użyczonych przez zakonników pomieszczeniach otwarto wystawę.

- Ekspozycja ukazuje historię miasta w taki sposób, aby turyści mogli w pigułce otrzymać informacje dotyczące jego przeszłości – mówił Aleksander Devosqes–Cuber. - W przyszłości, w obiekcie tym ma powstać punkt informacji turystycznej. Wystawę nazwaliśmy „Obserwatorium miasta”. Nawiązuje to do miejsca, gdzie się znajduje. Opowiada o ważnych dla miastach obiektach, jak ratusz, zamek i kościoły. Część ekspozycji obejmuje zagadnienia dotyczące np. mniejszości żydowskiej, protestanckiej, rzemiosła, rozwoju agrarnego, historii szkolnictwa. Natomiast kontynuacja tej wystawy będzie na jesieni w salach Muzeum Regionalnego w Głogówku. Przedstawimy wówczas w kontekście dziejowym ludzi, życie intelektualne i kulturalne miasta.

Za użyczony obiekt gmina Głogówek nie płaci Franciszkanom. Natomiast pokrywa koszty mediów związane z jego funkcjonowaniem.

Zobacz także

2021-08-06, godz. 10:01 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o przygotowaniach do roku szkolnego i możliwych scenariuszach… - Po doświadczeniach zeszłorocznych w wytycznych sanitarnych dla szkół jest jeden mały zapis, ale bardzo istotny, że szkoły są różne - powiedział w… » więcej 2021-08-05, godz. 17:30 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa. W radiowej debacie o tym, że być może pracodawca będzie mógł żądać od… Do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która da pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownicy przyjęli pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i od tego… » więcej 2021-08-05, godz. 10:31 Anna Krupka o sukcesach Polaków na Olimpiadzie oraz 77. rocznicy śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu była gościem Magdaleny Ogórek w czwartkowym cyklu w Loży Radiowej "Prosto… » więcej 2021-08-05, godz. 08:58 Wojciech Komarzyński o festynach #SzczepimySię i wsparciu dla rolników pod kątem niekorzystnych zjawisk pogodowych - Na organizację festynu można otrzymać 8 tys. złotych, a dodatkowe pieniądze pojawią się, kiedy zaszczepionych będzie ponad 100 osób - powiedział w… » więcej 2021-08-04, godz. 12:54 Wiceminister Barbara Socha i Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040 konsultowanej z samorządowcami - Głosy są w zasadzie podobne, choć każde województwo ma swoją specyfikę - powiedziała w Południowej Loży Radiowej podsekretarz Stanu w Ministerstwie… » więcej 2021-08-04, godz. 09:01 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o demografii gminy i Strategii Demograficznej 2040 - W gminie Głogówek w ciągu dwóch lat ubyło 200-tu mieszkańców. Liczba ludności wynosi w tej chwili około 12 tys 400 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-03, godz. 17:46 Lidia Klarzyńska, prezes ROD w Prudniku oraz Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o problemie działkowców z dziką… Prudniccy działkowcy nie mogą sobie poradzić z leśnymi zwierzętami. Zjadają i niszczą ich uprawy. Działkowcy obawiają się też chorób zakaźnych, które… » więcej 2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej
3031323334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »