Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam…
2021-07-28, 18:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej frekwencji zgłaszających się do szczepień przeciw COVID -19

Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID -19.
- Organizacyjnie szczepienia poszły nam bardzo dobrze - powiedział Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. – Nie było kolejek. W komfortowy sposób można było zaszczepić się w naszym PSP. Natomiast ogromna część populacji powiatu prudnickiego nie jest zaszczepiona. Sytuacja wygląda bardzo źle. Na miejscu rządzących naszym krajem - ministra zdrowia, czy premiera – rozważyłbym potrzebę szczepień obowiązkowych dla całej populacji ludności. Wyszczepienie 90 procent ludności umożliwi nam osiągnięcie tzw. odporności stadnej, co pozwoli uniknąć kolejnych lockdownów i niszczenia gospodarki. Byłbym tutaj bardzo stanowczy i postulował rozwiązania bardzo radykalne, ale jednak skuteczne finalnie. W mojej ocenia niezaszczepionych jest wielu nauczycieli. Zdarzają się również niezaszczepieni lekarze. Tego już w żaden sposób nie potrafię zrozumieć. W pierwszej kolejności obowiązek ten należy wdrażać w grupach zawodowych, które mają największy kontakt z dużą populacją obywateli. Docelowo temu obowiązkowi powinni podlegać wszyscy.

- W Prudniku szczepimy w dwóch obszarach – mówił Adam Szlęzak, prezes Optima Medycyna w Opolu. – Pierwszy to jest POZ, który funkcjonuje w oparciu o przychodnie lekarskie. Drugi obszar jest to Punktu Szczepień Powszechnych organizowany przez samorząd. Utrzymujemy gotowość PSP. Takie jest uzgodnienie ze starostą. Nie chcemy likwidować tego punktu mimo dramatycznego spadku zainteresowania szczepieniami. Mamy pełną świadomość, że większość mieszkańców jest niezaszczepiona i potrzebuje mieć miejsce, żeby się zreflektować do tego, że czwarta fala pandemii nadejdzie. Szczepionka jest sprawdzona. Wbrew krążącym opiniom nie wywołała żadnych nieobliczalnych skutków. Zaszczepiliśmy dziesiątki tysięcy ludzi. Były pojedyncze omdlenia, były dwa wstrząsy. Pewnie wielu ludzi źle się czuło, ale z tego powodu nikt nie umarł. Na każde 10 tysięcy ludzi, którzy by zachorowali na covida, umierałoby od 200 do 500 osób. Taką mieliśmy statystykę. Jeżeli zaszczepiliśmy 20 tysięcy ludzi to mamy tego typu przełożenie na ocalałe osoby, które uniknęły najbardziej tragicznego skutku tej choroby. Ludzie może pójdą po rozum do głowy. Muszą sobie zdawać sprawę, że nieszczepieni stanowią dla siebie największą grupę ryzyka. Wszystkie ograniczenia, które będziemy mieli w kraju podczas czwartej fali epidemii, będą efektem ochrony niezaszczepionych osób. Dlaczego chcący zapobiegać tej chorobie będą dotknięci konsekwencjami nonszalancji, albo jakiegoś wyczekiwania osób, które mają inne zadnie na ten temat niż świat nauki?

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »