Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce…
2021-07-26, 13:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego

Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego
- Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe Loży Radiowej poseł MN Ryszard Galla pytany o wypowiedź Szymona Hołowni oraz o wypowiedzi posła SP Janusza Kowalskiego, który podkreśla, że Niemcy w Polsce mają zbyt dużo przywilejów.
Za przykłady pogarszającej się sytuacji podaje zmiany związane z nauczaniem języka niemieckiego w szkole, wypowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka na temat ukrócenia dostępu organizacji pozarządowych do szkół (minister podał przykład uczenia na Śląsku przez takie organizacje historii Niemiec.)

Poseł Ryszard Galla był pytany o to, czy Szymon Hołownia, spotykając się w Opolu z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej próbuje zawalczyć o poparcie i głosy Niemców w przyszłych wyborach.

- Strach przed obieraniem mandatów jest dla mnie odległy. Widzę też, że środowisko mniejszości jest otwarte, bo głosuje także na PO, PiS i Lewicę - powiedział. - Często sami mówimy, czy by politycy innych partii się z nami spotkali, sami zapraszamy. To spotkanie z Szymonem Hołownią było inicjatywą Polski 2050 - podkreślił.

Poseł Galla wniósł ostatnio poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Dotyczą one uczestnictwa przedstawicieli mniejszości narodowych w radach programowych regionalnych ośrodków mediów publicznych.

- Przedstawiłem to przedstawicielom rządu, także ministrowi Czabańskiemu przewodniczącemu KRRiT. Projekt poprawek został złożony jako inicjatywa poselska, trafił do laski marszałkowskiej, czekamy na decyzję, do której komisji sejmowej trafi pod obrady.

Rozmawialiśmy także o odbudowie Pałacu Saskiego. W piątek sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Nie poparł jej poseł Galla, tak jak posłowie KO, Lewicy i Polski 2050.

- Nie jestem przeciwnikiem odbudowy, tylko przeciwnikiem ustawy jaka została przedstawiona. W moim odczuciu tworzy ona nową instytucję, miejsca pracy, stołki, nowe kolesiostwo, na które trzeba będzie wydawać ogromne miliony. Czy to jest właściwa droga i właściwy moment - wyjaśniał poseł Mniejszości Niemieckiej.

Podkreślił on, że gdyby odbudowa Pałacu Saskiego byłaby zorganizowana inaczej mógłby poprzeć taki projekt.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »