Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku…
2021-07-16, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie

Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate tradycje hodowli koni. Stadniny w Mosznej i Prudniku znane są w kraju i za granicą. Przybywa też prywatnych hodowców. O wykorzystaniu tego potencjału mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Gość programu współpracuje z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Wykładam studentom różne aspekty związane z pograniczem polsko-czeskim – powiedział Daniel Palimąka, wiceprezes OZJ zarazem radny powiatu nyskiego. – Moje badania, analizy dotyczą też turystyki na tym pograniczu. Np. w powiecie nyskim zwiększyła się baza miejsc noclegowych. Jednak w porównaniu do naszych czeskich odpowiedników jesteśmy daleko w tyle. Jako województwo jesteśmy na szarym końcu, gdy chodzi o wykorzystanie sektora usług. Natomiast w turystyce powinniśmy upatrywać szans. Dotyczy to samorządów lokalnych, przedsiębiorców i społeczeństwa. Nie da się u nas skutecznie rozwijać turystykę w oderwaniu od tego, co dzieje się w Czechach. Tym bardziej, że są niemałe pieniądze na taką współpracę. Rolą samorządów lokalnych jest wzmacnianie infrastruktury turystycznej. Przykładem są Głuchołazy, gdzie z budżetu powiatu nyskiego sfinansowano budowę tężni. Samorządy powinny też koordynować wprowadzenie destynacji turystycznej, czyli spójnego zarządzania turystyką na całym pograniczu. Czesi niezbyt są zainteresowani odwiedzaniem naszego regionu w celach turystycznych. Ta liczba jest podobna od kilku lat.

Sporym zainteresowaniem u naszych południowych sąsiadów cieszył się polsko-czeski projekt, który przez dwa sezony realizowany był przez Stadninę Koni w Mosznej.

- Przyjeżdżali tam zwodnicy, którzy rywalizowali w konkurencji WKKW. Polacy jeździli za południową granicę. To zaowocowało tym, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają na zawody już niezwiązane z tym projektem. Jeżeli chcemy zrobić duże rzeczy dotyczące jeździectwa, hodowli koni to musimy patrzeć na współpracę z Czechami. Bardzo mocno z ośrodkiem w Ostrawie współpracuje np. Lewada Zakrzów. Mamy niesamowite podwaliny, na których możemy budować opolskie jeździectwo. Jest to hodowla koni. Przypomnę, że w 2013 roku Mistrzem Polski w WKKW był koń z Prudnika, a wicemistrzynią była klacz Apokalipsa z Mosznej. W Czechach trzy razy z rzędu Wielką Pardubicką wygrał koń Tiumen wychodowany w Mosznej. W województwie mamy Andrzeja Sałackiego, który jest trenerem kadry narodowej w ujeżdżeniu. Mamy też w regionie dwóch byłych, znakomitych trenerów kadry narodowej w skokach przez przeszkody. Jest to Rudiger Wassibauer, który moim zadaniem hoduje najlepsze konie skokowe w Polsce. Jest to też Rudolf Mrugała związany z klubem w Mosznej. Patrząc na tą naszą hodowlę i te możliwości, które mam dzisiaj, nie da się zrobić wyniku sportowego bez popularyzacji jeździectwa. Ten sport przestaje być elitarny. Z Andrzejem Sałackim przygotowałem Opolską Markę Jeździecką. To trafiło na podatny grunt u marszałka województwa. Finansujemy z tego poszczególne zawody, aby jeszcze bardziej popularyzować ten sport – mówił Daniel Palimąka.

Zobacz także

2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »