Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku…
2021-07-16, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie

Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate tradycje hodowli koni. Stadniny w Mosznej i Prudniku znane są w kraju i za granicą. Przybywa też prywatnych hodowców. O wykorzystaniu tego potencjału mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Gość programu współpracuje z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Wykładam studentom różne aspekty związane z pograniczem polsko-czeskim – powiedział Daniel Palimąka, wiceprezes OZJ zarazem radny powiatu nyskiego. – Moje badania, analizy dotyczą też turystyki na tym pograniczu. Np. w powiecie nyskim zwiększyła się baza miejsc noclegowych. Jednak w porównaniu do naszych czeskich odpowiedników jesteśmy daleko w tyle. Jako województwo jesteśmy na szarym końcu, gdy chodzi o wykorzystanie sektora usług. Natomiast w turystyce powinniśmy upatrywać szans. Dotyczy to samorządów lokalnych, przedsiębiorców i społeczeństwa. Nie da się u nas skutecznie rozwijać turystykę w oderwaniu od tego, co dzieje się w Czechach. Tym bardziej, że są niemałe pieniądze na taką współpracę. Rolą samorządów lokalnych jest wzmacnianie infrastruktury turystycznej. Przykładem są Głuchołazy, gdzie z budżetu powiatu nyskiego sfinansowano budowę tężni. Samorządy powinny też koordynować wprowadzenie destynacji turystycznej, czyli spójnego zarządzania turystyką na całym pograniczu. Czesi niezbyt są zainteresowani odwiedzaniem naszego regionu w celach turystycznych. Ta liczba jest podobna od kilku lat.

Sporym zainteresowaniem u naszych południowych sąsiadów cieszył się polsko-czeski projekt, który przez dwa sezony realizowany był przez Stadninę Koni w Mosznej.

- Przyjeżdżali tam zwodnicy, którzy rywalizowali w konkurencji WKKW. Polacy jeździli za południową granicę. To zaowocowało tym, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają na zawody już niezwiązane z tym projektem. Jeżeli chcemy zrobić duże rzeczy dotyczące jeździectwa, hodowli koni to musimy patrzeć na współpracę z Czechami. Bardzo mocno z ośrodkiem w Ostrawie współpracuje np. Lewada Zakrzów. Mamy niesamowite podwaliny, na których możemy budować opolskie jeździectwo. Jest to hodowla koni. Przypomnę, że w 2013 roku Mistrzem Polski w WKKW był koń z Prudnika, a wicemistrzynią była klacz Apokalipsa z Mosznej. W Czechach trzy razy z rzędu Wielką Pardubicką wygrał koń Tiumen wychodowany w Mosznej. W województwie mamy Andrzeja Sałackiego, który jest trenerem kadry narodowej w ujeżdżeniu. Mamy też w regionie dwóch byłych, znakomitych trenerów kadry narodowej w skokach przez przeszkody. Jest to Rudiger Wassibauer, który moim zadaniem hoduje najlepsze konie skokowe w Polsce. Jest to też Rudolf Mrugała związany z klubem w Mosznej. Patrząc na tą naszą hodowlę i te możliwości, które mam dzisiaj, nie da się zrobić wyniku sportowego bez popularyzacji jeździectwa. Ten sport przestaje być elitarny. Z Andrzejem Sałackim przygotowałem Opolską Markę Jeździecką. To trafiło na podatny grunt u marszałka województwa. Finansujemy z tego poszczególne zawody, aby jeszcze bardziej popularyzować ten sport – mówił Daniel Palimąka.

Zobacz także

2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej 2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej 2021-09-20, godz. 17:05 Katarzyna Czochara o patronie Prudnika kardynale Wyszyńskim, dyskusji o polexicie i UE, sobotniej akcji "W zdrowym ciele… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. Jednym z tematów rozmowy było oficjalne nadanie patronatu kard. Wyszyńskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »