Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach…
2021-07-14, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście

Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni oraz o problem związany z transgraniczną komunikacją kolejową.
- Jesteśmy na etapie po opracowaniu dokumentacji i mamy pozwolenie na budowę krytej pływalni – powiedział Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Odbyły się dwa przetargi, które miały wyłonić wykonawcę. Doszło do tego, czego spodziewaliśmy się kilka lat temu. Weszliśmy w okres wysokich cen. Po dwóch przetargach okazało się, że te ceny są za wysokie w stosunku do możliwości naszego budżetu. Od dwóch lat, gdzie tylko możemy składamy wnioski o dofinansowanie tego zadania. W tym roku aplikujemy do ministerstwa sportu. Teraz złożymy wniosek do nowego programu Polski Ład. Mamy jeszcze dwa lata na rozpoczęcie tej inwestycji.

Natomiast bliska realizacji jest budowa kładki na Białej Głuchołaskiej.

- Przetarg na to zadanie dobył się w trybie zaprojektuj i wybuduj. Od dłuższego czasu jest już rozstrzygnięty. Wykonawca zakończył etap projektowania i uzyskał pozwolenie na budowę. Trochę się to przeciągnęło, bo w międzyczasie zmianie musiał ulec miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że koniec lipca, początek sierpnia wykonawca wejdzie na budowę. Deklaruje, że chce ją skończyć w tym roku. Ta kładka jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Stworzy to skrót z jednej części miasta do drugiej. Umożliwi dogodne przemieszczanie się pomiędzy dużym osiedlem, a centrum handlowym, kąpieliskiem, obszarem sportowej aktywności. W przyszłym roku czeka nas przebudowa przebiegającej przez miasto drogi krajowej. Będą potężne korki. Czy to pieszo, czy rowerem ta kładka będzie jak znalazł dla wszystkich – mówił wiceburmistrz Głuchołaz.

Przez Głuchołazy przejeżdżają czeskie pociągi osobowe, które nie stają w sąsiedztwie dworca kolejowego zarazem centrum przesiadkowego. Zatrzymują się natomiast na odległych peryferiach miasta, co jest mało komfortowe dla pasażerów.

- Przyjęliśmy od PKP teren dworca, który był nieczynny od wielu lat. Zakładaliśmy, że jak go reanimujemy, stworzymy centrum przesiadkowe, będzie to jakiś asumpt, żeby pomyśleć o tym czeskim pociągu. Przejmując dworzec kolejowy zrobiliśmy program funkcjonalno-użytkowy tego centrum przesiadkowego. W swoim zakresie zawiera parking, dworzec dla połączeń kolejowych i autobusowych oraz modernizację autobusowego placu manewrowego. Program ten zawiera też peron na tym „czeskim torze”, który jest nieopodal, powyżej dworca kolejowego. W zeszłym roku, gdy otwieraliśmy wyremontowany dworzec, gościliśmy przedstawicieli PKP. Udostępniliśmy im naszą dokumentację. Ministerstwo Infrastruktury wpisało budowę tego peronu do programu strategicznego PKP. Takich peronów na Opolszczyźnie ma powstać kilka. Czekamy na szczegóły – powiedział Roman Sambor.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »