Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach…
2021-07-14, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście

Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni oraz o problem związany z transgraniczną komunikacją kolejową.
- Jesteśmy na etapie po opracowaniu dokumentacji i mamy pozwolenie na budowę krytej pływalni – powiedział Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Odbyły się dwa przetargi, które miały wyłonić wykonawcę. Doszło do tego, czego spodziewaliśmy się kilka lat temu. Weszliśmy w okres wysokich cen. Po dwóch przetargach okazało się, że te ceny są za wysokie w stosunku do możliwości naszego budżetu. Od dwóch lat, gdzie tylko możemy składamy wnioski o dofinansowanie tego zadania. W tym roku aplikujemy do ministerstwa sportu. Teraz złożymy wniosek do nowego programu Polski Ład. Mamy jeszcze dwa lata na rozpoczęcie tej inwestycji.

Natomiast bliska realizacji jest budowa kładki na Białej Głuchołaskiej.

- Przetarg na to zadanie dobył się w trybie zaprojektuj i wybuduj. Od dłuższego czasu jest już rozstrzygnięty. Wykonawca zakończył etap projektowania i uzyskał pozwolenie na budowę. Trochę się to przeciągnęło, bo w międzyczasie zmianie musiał ulec miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że koniec lipca, początek sierpnia wykonawca wejdzie na budowę. Deklaruje, że chce ją skończyć w tym roku. Ta kładka jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Stworzy to skrót z jednej części miasta do drugiej. Umożliwi dogodne przemieszczanie się pomiędzy dużym osiedlem, a centrum handlowym, kąpieliskiem, obszarem sportowej aktywności. W przyszłym roku czeka nas przebudowa przebiegającej przez miasto drogi krajowej. Będą potężne korki. Czy to pieszo, czy rowerem ta kładka będzie jak znalazł dla wszystkich – mówił wiceburmistrz Głuchołaz.

Przez Głuchołazy przejeżdżają czeskie pociągi osobowe, które nie stają w sąsiedztwie dworca kolejowego zarazem centrum przesiadkowego. Zatrzymują się natomiast na odległych peryferiach miasta, co jest mało komfortowe dla pasażerów.

- Przyjęliśmy od PKP teren dworca, który był nieczynny od wielu lat. Zakładaliśmy, że jak go reanimujemy, stworzymy centrum przesiadkowe, będzie to jakiś asumpt, żeby pomyśleć o tym czeskim pociągu. Przejmując dworzec kolejowy zrobiliśmy program funkcjonalno-użytkowy tego centrum przesiadkowego. W swoim zakresie zawiera parking, dworzec dla połączeń kolejowych i autobusowych oraz modernizację autobusowego placu manewrowego. Program ten zawiera też peron na tym „czeskim torze”, który jest nieopodal, powyżej dworca kolejowego. W zeszłym roku, gdy otwieraliśmy wyremontowany dworzec, gościliśmy przedstawicieli PKP. Udostępniliśmy im naszą dokumentację. Ministerstwo Infrastruktury wpisało budowę tego peronu do programu strategicznego PKP. Takich peronów na Opolszczyźnie ma powstać kilka. Czekamy na szczegóły – powiedział Roman Sambor.

Zobacz także

2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej 2021-09-08, godz. 15:30 Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów - Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego… » więcej 2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »