Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg…
2021-07-08, 09:01 Autor: Joanna Matlak

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście
- Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą się z interwencją w tkankę miejską, tak system ITS powstaje w sferze informatycznej, wymaga pewnego ingerowania, ale na szczęście nie jest to tak uciążliwe jak przebudowa drogi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.
Naszego gościa pytaliśmy dzisiaj w głównej mierze o to, jak będzie funkcjonował system inteligentnego zarządzania ruchem, czyli ITS. - ITS jest już montowany od kilku miesięcy. W pierwszej kolejności montowaliśmy czujniki przy strefie parkowania, w sumie będzie ich około 3 tysiące, a na razie zamontowanych jest kilkaset.

- Jest też coś bardziej spektakularnego, czyli bramownice i słupy, na których będą tablice zmiennej treści. Je już widać, szczególnie w śródmieściu. To ponad 2-metrowe metalowe słupy, na których będą informacje o zajętości miejsc, ale będą też wielkie bramownice, które np. stanęły na wylocie z Opola w kierunku Strzelec Opolskich, w Chmielowicach czy na Nysy Łużyckiej koło ZUS-u. One są podobne do tych na autostradach z tą różnicą, że nie będziemy przypominać żeby zapiąć pasy czy żeby jechać prawym pasem, ale będą informacje o stanie powietrza czy natężeniu ruchu – mówił Leszczyński.

Do dyspozycji mieszkańców będzie też portal na którym po zalogowaniu uzyskamy informacje jak wygląda sytuacja na drogach. W przypadku korków, będzie możliwość wybrania alternatywnej trasy.

- Cały system ITS ma ułatwiać poruszanie się. Mamy np. skrzyżowania na których są przypisane stałe cykle świateł. Przykładowo droga główna ma 45 sekund światła zielonego, podporządkowana 30 sekund, a ITS będzie mierzył na bieżąco natężenie ruchu. Może się wtedy okazać, że na drodze z pierwszeństwem ruch będzie mniejszy, więc czerwone światło będzie wydłużone, a wtedy można upłynnić drogę podporządkowaną. To fajna rzecz, która sprawdza się w wielu miastach – podkreślał rzecznik MZD.

- Pamiętajmy też, że „zielona fala” działa kiedy jedziemy zgodnie z przepisami – zaznaczył Leszczyński.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »