Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach…
2021-07-07, 18:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow

Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek. Jest obecna w kilkudziesięciu krajach świata. Od sześciu lat członkiem Cittaslow jest Prudnik.
Dwunasta edycja Festiwalu Miast Cittaslow odbyła się w Bartoszycach. Jest to coroczne święto polskich miast należących do tej międzynarodowej sieci. Promował się tam też Prudnik.

- Byliśmy z dużą grupą osób, które w przyszłym roku będą organizowały ten ogólnopolski festiwal w naszym mieście - powiedział Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Obchodzona będzie wówczas 15 rocznica powstania tej sieci miast w Polsce. Jest ona rozwinięta na Mazurach. Wspiera ją tamtejszy marszałek województwa. Mają specjalną pulę pieniędzy na rewitalizację, upiększanie miast. Na Opolszczyźnie do sieci tych miast należą Prudnik i Głubczyce. Chęć przystąpienia do Cittaslow wyrazili burmistrzowie Białej, Głogówka, Głuchołaz, Paczkowa, Otmuchowa. Gdy się to stanie wówczas będziemy mogli rozmawiać z marszałkiem naszego województwa, aby uruchomił pieniądze na promocję spokojnego trybu życia. Taka też jest idea miast Cittaslow. My planując osiedle, które powstanie w Prudniku, przewidujemy budynki wielorodzinne z dużą ilością zieleni. Coś, co jest niespotykane w dużych miastach. Kierujemy się tym, aby mieszkańcy czuli się tutaj dobrze i żyli w skąpanej zielenią przestrzeni. Aby były żłobki, przedszkola, dobra infrastruktura dojazdu do pracy. Nie chcemy być sypialnią, miastem, które nie podąża za postępem. Mamy też być smart city, nowoczesnym miastem, ale jednak bardziej przyjaznym, przychylnym spokojnemu życiu.

Zdaniem burmistrza Prudnika przynależność do sieci miast Cittaslow daje też określone profity: - Jesteśmy w świadomości tych miast partnerskich. Zapraszamy ich mieszkańców. W przyszłym roku przyjedzie do nas 35 burmistrzów tych miast wraz z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. To są ludzie, którzy patrzą na nas jak na inną krainę, coś do odkrycia. Myślę, że jest to bezcenna promocja. Żadnymi filmami reklamowymi, folderami pewnie byśmy tego nie osiągnęli. Promujemy się na całym świecie. Ludzie w Kanadzie, Japonii, czy w Chinach mają informacje w swoich przewodnikach, że jest takie miasto jak Prudnik, które warto odwiedzić.

Przyszłoroczny Festiwal Miast Cittaslow w Prudniku organizowany będzie przy okazji odbywającej się cyklicznie Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »