Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego…
2021-07-06, 18:43 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, o sytuacji kadrowej szpitala powiatowego i współpracy z Lwowskim Instytutem Medycznym

Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Deficyt lekarzy jest jednym z głównych problemów szpitali powiatowych. Niektóre z nich liczą także na pozyskanie kadry medycznej ze Wschodu. Studenci kierunków lekarskich z Ukrainy będą mogli odbywać praktyki w prudnickim szpitalu.
Prudnickie Centrum Medyczne jest spółką powiatu, która zarządza m.in. miejscowym szpitalem.

- Umowa z lwowską uczelnią medyczną dotyczy współpracy i praktyk studenckich – powiedział Witold Rygorowicz, prezes PCM. – Chcemy, żeby w szpitalu pojawiali się młodzi ludzie, adepci medycyny m.in. ze Lwowa. Studenci będą kształcić się na naszych oddziałach chirurgii, pediatrii, ginekologii. Dzięki temu zdobędą wiedzę na dobrym poziomie naszego kraju i europejskim. Być może kiedyś się u nas zatrudnią. Poszukiwania lekarzy koncentrują się nie tylko na krajowym rynku. Również trzeba stawiać na tych ludzi, którzy być może zamieszkają tutaj w Prudniku i okolicy. W zależności od stopnia medycznego zaawansowania tych studentów, ich umiejętności mogą być mniej lub bardzie wykorzystane, oczywiście pod nadzorem naszych lekarzy, do praktycznej pomocy przy leczeniu pacjentów. Tak się to odbywa w przypadku polskich studentów, rezydentów, którzy częściowo odbywają u nas np. staże internistyczne. Mamy w tym zakresie dobrą współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Liczę, że wraz ze studentami ukraińskimi przyciągniemy ich opiekunów, czyli lekarzy. Na celu mamy również ich zatrudnienie nawet na rok, czy więcej lat. Zabiegamy o napływ lekarzy ze Wschodu, ale nie jest on ciągle zadawalający. Wysłaliśmy takie zapewnienie o otwartości, rzeczywistym realizowaniu tej umowy w zakresach jakie realizuje szpital. Umowę tą zainicjował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Podobnie jak wiele innych szpitali powiatowych również Prudnickie Centrum Medyczne poszukuje lekarzy.

- Jeżeli chodzi o średni personel medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników, to w tej chwili mamy ustabilizowaną sytuację – mówił prezes PCM. – Jesteśmy w komfortowym położeniu, bo możemy dobierać personel, na który stawiamy. Chodzi nie tylko o wykształcenie, ale faktyczne umiejętności. Jeżeli chodzi o lekarzy to intensywne, dwunastomiesięczne poszukiwania zaczynają przynosić rezultaty. Na internie pojawiła się nowa pani doktor, która już znakomicie wpisała się w pracę tego oddziału. Podpisaliśmy z nią trzyletni kontrakt. W ciągu kilku tygodni spodziewamy się dwóch specjalistów, chirurgów urologii. Mają również zająć się prowadzeniem poradni urologicznej. Przed wszystkim będą wykonywać zabiegi w ramach kontraktu ogólnego na chirurgię. Taka specjalizacja to duża nowość bardzo oczekiwana w naszej placówce. Trwają też dalsze rozmowy. Atmosfera, którą stwarzamy, warunki pracy dają gwarancję, że te nasze wspólne wysiłki zaczynają przynosić efekty w postaci lekarzy i nowych specjalizacji. Tak się też stało w przypadku anestezjologów pracujących na rzecz bloku operacyjnego i całego szpitala.

Witold Rygorowicz mówił też o inwestycjach prowadzonych w szpitalu PCM oraz o tym, dlaczego niemożliwe jest w bliższej perspektywie reaktywowanie w Prudniku przyjmowania porodów. Natomiast realizowana jest tam opieka nad pacjentkami w ciąży.

Zobacz także

2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej 2021-08-23, godz. 17:21 Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też… » więcej 2021-08-23, godz. 13:35 Violetta Porowska o haniebnych słowach Frasyniuka nt. polskich żołnierzy, próbie odwołania marszałek Witek przez… - Każdemu brakuje słów, bo nawet jeśli powiemy, że to hańba czy skandal to wciąż ta definicja określająca zachowanie Pana Frasyniuka jest za mało pojemna… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »