Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego…
2021-07-06, 18:43 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, o sytuacji kadrowej szpitala powiatowego i współpracy z Lwowskim Instytutem Medycznym

Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Deficyt lekarzy jest jednym z głównych problemów szpitali powiatowych. Niektóre z nich liczą także na pozyskanie kadry medycznej ze Wschodu. Studenci kierunków lekarskich z Ukrainy będą mogli odbywać praktyki w prudnickim szpitalu.
Prudnickie Centrum Medyczne jest spółką powiatu, która zarządza m.in. miejscowym szpitalem.

- Umowa z lwowską uczelnią medyczną dotyczy współpracy i praktyk studenckich – powiedział Witold Rygorowicz, prezes PCM. – Chcemy, żeby w szpitalu pojawiali się młodzi ludzie, adepci medycyny m.in. ze Lwowa. Studenci będą kształcić się na naszych oddziałach chirurgii, pediatrii, ginekologii. Dzięki temu zdobędą wiedzę na dobrym poziomie naszego kraju i europejskim. Być może kiedyś się u nas zatrudnią. Poszukiwania lekarzy koncentrują się nie tylko na krajowym rynku. Również trzeba stawiać na tych ludzi, którzy być może zamieszkają tutaj w Prudniku i okolicy. W zależności od stopnia medycznego zaawansowania tych studentów, ich umiejętności mogą być mniej lub bardzie wykorzystane, oczywiście pod nadzorem naszych lekarzy, do praktycznej pomocy przy leczeniu pacjentów. Tak się to odbywa w przypadku polskich studentów, rezydentów, którzy częściowo odbywają u nas np. staże internistyczne. Mamy w tym zakresie dobrą współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Liczę, że wraz ze studentami ukraińskimi przyciągniemy ich opiekunów, czyli lekarzy. Na celu mamy również ich zatrudnienie nawet na rok, czy więcej lat. Zabiegamy o napływ lekarzy ze Wschodu, ale nie jest on ciągle zadawalający. Wysłaliśmy takie zapewnienie o otwartości, rzeczywistym realizowaniu tej umowy w zakresach jakie realizuje szpital. Umowę tą zainicjował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Podobnie jak wiele innych szpitali powiatowych również Prudnickie Centrum Medyczne poszukuje lekarzy.

- Jeżeli chodzi o średni personel medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników, to w tej chwili mamy ustabilizowaną sytuację – mówił prezes PCM. – Jesteśmy w komfortowym położeniu, bo możemy dobierać personel, na który stawiamy. Chodzi nie tylko o wykształcenie, ale faktyczne umiejętności. Jeżeli chodzi o lekarzy to intensywne, dwunastomiesięczne poszukiwania zaczynają przynosić rezultaty. Na internie pojawiła się nowa pani doktor, która już znakomicie wpisała się w pracę tego oddziału. Podpisaliśmy z nią trzyletni kontrakt. W ciągu kilku tygodni spodziewamy się dwóch specjalistów, chirurgów urologii. Mają również zająć się prowadzeniem poradni urologicznej. Przed wszystkim będą wykonywać zabiegi w ramach kontraktu ogólnego na chirurgię. Taka specjalizacja to duża nowość bardzo oczekiwana w naszej placówce. Trwają też dalsze rozmowy. Atmosfera, którą stwarzamy, warunki pracy dają gwarancję, że te nasze wspólne wysiłki zaczynają przynosić efekty w postaci lekarzy i nowych specjalizacji. Tak się też stało w przypadku anestezjologów pracujących na rzecz bloku operacyjnego i całego szpitala.

Witold Rygorowicz mówił też o inwestycjach prowadzonych w szpitalu PCM oraz o tym, dlaczego niemożliwe jest w bliższej perspektywie reaktywowanie w Prudniku przyjmowania porodów. Natomiast realizowana jest tam opieka nad pacjentkami w ciąży.

Zobacz także

2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej 2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »