Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego…
2021-07-06, 18:43 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, o sytuacji kadrowej szpitala powiatowego i współpracy z Lwowskim Instytutem Medycznym

Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Witold Rygorowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Deficyt lekarzy jest jednym z głównych problemów szpitali powiatowych. Niektóre z nich liczą także na pozyskanie kadry medycznej ze Wschodu. Studenci kierunków lekarskich z Ukrainy będą mogli odbywać praktyki w prudnickim szpitalu.
Prudnickie Centrum Medyczne jest spółką powiatu, która zarządza m.in. miejscowym szpitalem.

- Umowa z lwowską uczelnią medyczną dotyczy współpracy i praktyk studenckich – powiedział Witold Rygorowicz, prezes PCM. – Chcemy, żeby w szpitalu pojawiali się młodzi ludzie, adepci medycyny m.in. ze Lwowa. Studenci będą kształcić się na naszych oddziałach chirurgii, pediatrii, ginekologii. Dzięki temu zdobędą wiedzę na dobrym poziomie naszego kraju i europejskim. Być może kiedyś się u nas zatrudnią. Poszukiwania lekarzy koncentrują się nie tylko na krajowym rynku. Również trzeba stawiać na tych ludzi, którzy być może zamieszkają tutaj w Prudniku i okolicy. W zależności od stopnia medycznego zaawansowania tych studentów, ich umiejętności mogą być mniej lub bardzie wykorzystane, oczywiście pod nadzorem naszych lekarzy, do praktycznej pomocy przy leczeniu pacjentów. Tak się to odbywa w przypadku polskich studentów, rezydentów, którzy częściowo odbywają u nas np. staże internistyczne. Mamy w tym zakresie dobrą współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Liczę, że wraz ze studentami ukraińskimi przyciągniemy ich opiekunów, czyli lekarzy. Na celu mamy również ich zatrudnienie nawet na rok, czy więcej lat. Zabiegamy o napływ lekarzy ze Wschodu, ale nie jest on ciągle zadawalający. Wysłaliśmy takie zapewnienie o otwartości, rzeczywistym realizowaniu tej umowy w zakresach jakie realizuje szpital. Umowę tą zainicjował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Podobnie jak wiele innych szpitali powiatowych również Prudnickie Centrum Medyczne poszukuje lekarzy.

- Jeżeli chodzi o średni personel medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników, to w tej chwili mamy ustabilizowaną sytuację – mówił prezes PCM. – Jesteśmy w komfortowym położeniu, bo możemy dobierać personel, na który stawiamy. Chodzi nie tylko o wykształcenie, ale faktyczne umiejętności. Jeżeli chodzi o lekarzy to intensywne, dwunastomiesięczne poszukiwania zaczynają przynosić rezultaty. Na internie pojawiła się nowa pani doktor, która już znakomicie wpisała się w pracę tego oddziału. Podpisaliśmy z nią trzyletni kontrakt. W ciągu kilku tygodni spodziewamy się dwóch specjalistów, chirurgów urologii. Mają również zająć się prowadzeniem poradni urologicznej. Przed wszystkim będą wykonywać zabiegi w ramach kontraktu ogólnego na chirurgię. Taka specjalizacja to duża nowość bardzo oczekiwana w naszej placówce. Trwają też dalsze rozmowy. Atmosfera, którą stwarzamy, warunki pracy dają gwarancję, że te nasze wspólne wysiłki zaczynają przynosić efekty w postaci lekarzy i nowych specjalizacji. Tak się też stało w przypadku anestezjologów pracujących na rzecz bloku operacyjnego i całego szpitala.

Witold Rygorowicz mówił też o inwestycjach prowadzonych w szpitalu PCM oraz o tym, dlaczego niemożliwe jest w bliższej perspektywie reaktywowanie w Prudniku przyjmowania porodów. Natomiast realizowana jest tam opieka nad pacjentkami w ciąży.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »