Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki…
2021-07-06, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących
- Spółka z grupy PKP, czyli PKP Intercity Remtrak przejmuje opolską "wagonówkę" – poinformował na antenie Radia Opole w Porannej Loży Radiowej Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. – Ratujemy miejsca pracy, będziemy rozwijać „wagonówkę” i mam nadzieję, że wrócimy do jej lat świetności – mówił nasz gość.
Zakończył się proces przejęcia zakładu napraw taboru kolejowego w Opolu przez Spółkę PKP Intercity Remtrak. Do formalnego przejęcia doszło 23 czerwca 2021 roku. Dziś w Opolu przy siedzibie zakładu odbywa się konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury i przedstawicieli spółek PKP.

- To jest inwestycja, którą realizuje spółka Skarbu Państwa i ona jest korzystna dla wszystkich. Dla pracowników wagonówki bo to kilkaset miejsc pracy i dzięki inwestycjom stworzymy kolejne. Do miasta będą płynęły podatki z największej w Europie hali naprawy taboru kolejowego, będą płynęły podatki pracowników.

- To też korzystne dla spółki, bo realizujemy program „Kolej Dużych Inwestycji” i przeznaczamy 19 mld złotych na unowocześnienie taboru i podniesienie jakości wagonów. Część tych zleceń będziemy mogli realizować właśnie w Opolu, we własnej spółce z polskim kapitałem. I wreszcie to korzyść dla pasażerów, bo będą podróżować w bardziej komfortowych warunkach – mówił wiceminister Małecki.

Naszego gościa zapytaliśmy ile pieniędzy może trafić do „wagonówki” z programu „Kolej Dużych Inwestycji”?

- Nie chcę tego przesądzać, ale powiem, że od czasu dzierżawienia „wagonówki” przez Intercity od grudnia 2019 roku, przeglądy P3 i P4 przeszło blisko 270 wagonów. To jest ciekawostka, bo gdyby nie opolska wagonówka, to dzisiaj narodowy przewoźnik nie mógłby obsłużyć wakacyjnych podróży Polaków – mówił wiceminister.

- Dewiza rządów PiS jest taka, że my nie wyprzedajemy polskich zakładów. My je wspieramy, zwłaszcza gdy znajdą się na zakręcie w swojej historii. Robimy to w odróżnieniu od naszych poprzedników, którzy w 2014 roku nie podali ręki zakładom w Opolu. Trzeba to powiedzieć, że kiedy rządził Donald Tusk, była rozważana inwestycja Intercity w Opolu i wtedy tej ręki nie podano. Gdyby zachowano się w sposób gospodarny, nie doszłoby do takich dramatycznych historii jak święta bez pieniędzy - dodał wiceminister Małecki.

Zobacz także

2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej 2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »