Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka…
2021-07-02, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez kulturalnych. Ich organizatorami są również samorządowe instytucje.
- Na bardzo wyczekiwane wakacje przygotowaliśmy ofertę pod nazwą „Artystyczne wakacje” - powiedziała Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. - Będą to działania warsztatowe, koncertowe skoncentrowane na szeroko rozumianej sztuce i twórczości muzycznej. Bogaty program adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tych pomysłów jest ponad 20. Będą to m.in. warsztaty flamenco, malarstwa, rysunku tuszem, śpiewu operowego. Warsztaty gitarowe będą z bardzo dobrym artystą Waldemarem Orłowskim, który współpracuje z Patrycją Markowską, czy Natalią Rygiel. Natomiast warsztaty reggae „Śpiewające inspiracje” odbędą się z „Jarexem” z zespołu Bakshish. Jest on kultową postacią polskiego reggae. Będą też warsztaty z produkcji muzycznej, perkusyjne oraz fotografii w plenerze.

W Prudniku piątkowe wieczory podczas wakacji upływać będą pod znakiem muzyki granej w ogrodzie POK. Zaprezentują się tam wykonawcy: miejscowi, występujący na krajowych scenach oraz zaproszeni z Czech. Przez 13 lat w tym mieście organizowano latem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Z powodu pandemii w ubiegłym roku nie odbyła się kolejna edycja tego muzycznego wydarzenia.

- Impreza ta będzie kontynuowana i rozwijana – mówiła Sylwia Gawłowska. - Mam nadzieję, że już na trwałe wpisze się w kalendarz imprez jazzowych w Polsce. Zmieniamy jej nazwę na Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7 sierpnia. Po raz pierwszy festiwal będzie miał dwudniową formułę. Wystąpią polscy artyści o znakomitym dorobku, którzy mają na swoim koncie międzynarodowe trasy koncertowe. Będzie też nocny pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Zaprosimy młodzież na warsztaty wokalne z Patrycją Zarychtą, która jest znana ze współpracy z Michałem Urbaniakiem. Wśród wykonawców będą też Judyta Pisarczyk z quintetem. Zagra także Piotr Wójcicki. Gwiazdą dla melomanów będzie formacja Gary Moore Tribute Band. W zespole, którego wokalistą jest Szymon Pejski, gra syn Gary'ego Moore'a. Bardzo się cieszę z patronatu honorowego nad tą imprezą Narodowego Centrum Kultury. Patronuje nam także Muzeum Jazzu.

Dyrektor POK przedstawiła też lokalne wydarzenia nawiązujące do wrześniowej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów.

- Będą to wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym oraz realizacje telewizyjne. Z Prudnika we wrześniu i październiku wypłyną w przestrzeń takie trzy pocztówki artystyczne dedykowane postaci prymasa Wyszyńskiego. Koncert „Skrawek nieba” będzie zrealizowany w przestrzeni wybudowanej przy Sanktuarium św. Józefa, czyli miejscu uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Z koncertem metafizycznej muzyki instrumentalnej wystąpi trio Igora Przebindowskiego, znakomitego muzyka jazzowego, który przyjedzie tutaj z „Powidokami”. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Kolejną częścią tego projektu jest konferencja naukowa, którą organizujemy z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zaproszeni zostaną znakomici biografiści prymasa Wyszyńskiego, teologowie. Tego dnia wieczorem będziemy realizowali nagranie Jerzego Zelnika. W towarzystwie kwartetu smyczkowego będzie on czytał „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie to patronatem objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – powiedziała Sylwia Gawłowska.

Zobacz także

2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej 2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »