Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Radiowa debata 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci'…
2021-07-01, 16:17 Autor: Joanna Matlak

Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł brutto i zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR

Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom przedsiębiorców i związków zawodowych. Nasi goście komentowali tę propozycję, ale w programie poruszyliśmy też temat dotyczący zwolnienia przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR. "Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców" - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
- Akurat w tej kwestii jako związki mamy jedno zdanie: chcemy, żeby płaca minimalna była na poziomie 3200 złotych, bo jest inflacja, bo wzrost cen, bo są zbyt małe podwyżki wynagrodzeń i jest to realnie wyliczone. Ten wzrost cen tak nas zaskoczył i brak normalnych regulacji w zakładach pracy powoduje, że płaca minimalna staje się w 70% dla pracowników administracyjno-budżetowych i samorządowych podstawowym wynagrodzeniem i to jest skandal. Nie ma środków na zachowanie różnic między stanowiskami i dzisiaj czy to pracownicy naukowi czy urzędu wojewódzkiego czy samorządu są bardzo" spłaszczeni". Ta płaca minimalna powoduje to że oni tracą sens wiec ta płaca minimalna generuje to ze oni tracą sens pracy. Doszło do takiego paradoksu, że pracodawcy czy rządzący nie dostrzegli elementu różnicowania wynagrodzenia od wykształcenia czy stażu pracy - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności".

- Każdy wzrost płac jest troszkę proinflacyjny, ale w tym okresie, kiedy mamy dużą inflację, bo to już więcej niż 5 %, więc rządowa propozycja wzrostu wynagrodzeń o 7,1% wydaje się na ten moment być może nawet za niska. Biorąc wynagrodzenia średnie to zbliżamy się już tutaj do 52%. Pamiętajmy też o automatyzacji. Ekonomiści wyliczyli, że przy wzroście płac, procesy w firmach będą bardziej automatyzowane i robotyzowane. Sama propozycja 3 tys. zł brutto jest rozsądna i wręcz konieczna - mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista.

- Każdy wzrost cieszy, ale dobrze abyśmy mówili o wzrostach racjonalnych. Ten jest wyjątkowo uzasadniony bo inflacja szaleje. Z jednej strony cieszymy się, że mamy fenomenalną sytuację w przemyśle, ale z drugiej strony mamy pauperyzację "budżetówki". Oni żyją na poziomie tego minimum. To też wpływa na sytuację pracodawców budżetowych. To będzie w nas biło, bo nie ma mechanizmu kompensacyjnego. Tracimy pieniądze na fundusz własny, a bez pieniędzy na wkłady własne nie możemy się ubiegać o środki na rozwój! - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 1 (01.07.2021)
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 2 (01.07.2021)

Zobacz także

2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »