Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Radiowa debata 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci'…
2021-07-01, 16:17 Autor: Joanna Matlak

Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł brutto i zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR

Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom przedsiębiorców i związków zawodowych. Nasi goście komentowali tę propozycję, ale w programie poruszyliśmy też temat dotyczący zwolnienia przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR. "Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców" - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
- Akurat w tej kwestii jako związki mamy jedno zdanie: chcemy, żeby płaca minimalna była na poziomie 3200 złotych, bo jest inflacja, bo wzrost cen, bo są zbyt małe podwyżki wynagrodzeń i jest to realnie wyliczone. Ten wzrost cen tak nas zaskoczył i brak normalnych regulacji w zakładach pracy powoduje, że płaca minimalna staje się w 70% dla pracowników administracyjno-budżetowych i samorządowych podstawowym wynagrodzeniem i to jest skandal. Nie ma środków na zachowanie różnic między stanowiskami i dzisiaj czy to pracownicy naukowi czy urzędu wojewódzkiego czy samorządu są bardzo" spłaszczeni". Ta płaca minimalna powoduje to że oni tracą sens wiec ta płaca minimalna generuje to ze oni tracą sens pracy. Doszło do takiego paradoksu, że pracodawcy czy rządzący nie dostrzegli elementu różnicowania wynagrodzenia od wykształcenia czy stażu pracy - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności".

- Każdy wzrost płac jest troszkę proinflacyjny, ale w tym okresie, kiedy mamy dużą inflację, bo to już więcej niż 5 %, więc rządowa propozycja wzrostu wynagrodzeń o 7,1% wydaje się na ten moment być może nawet za niska. Biorąc wynagrodzenia średnie to zbliżamy się już tutaj do 52%. Pamiętajmy też o automatyzacji. Ekonomiści wyliczyli, że przy wzroście płac, procesy w firmach będą bardziej automatyzowane i robotyzowane. Sama propozycja 3 tys. zł brutto jest rozsądna i wręcz konieczna - mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista.

- Każdy wzrost cieszy, ale dobrze abyśmy mówili o wzrostach racjonalnych. Ten jest wyjątkowo uzasadniony bo inflacja szaleje. Z jednej strony cieszymy się, że mamy fenomenalną sytuację w przemyśle, ale z drugiej strony mamy pauperyzację "budżetówki". Oni żyją na poziomie tego minimum. To też wpływa na sytuację pracodawców budżetowych. To będzie w nas biło, bo nie ma mechanizmu kompensacyjnego. Tracimy pieniądze na fundusz własny, a bez pieniędzy na wkłady własne nie możemy się ubiegać o środki na rozwój! - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 1 (01.07.2021)
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 2 (01.07.2021)

Zobacz także

2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej 2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »