Spis powszechny początkowo miał trwać trzy miesiące, do końca czerwca, ale z powodu pandemii już w kwietniu zapadła decyzja o przedłużeniu terminu na spisanie się, do końca września.
W kraju spisało się 37% osób. Wynik województwa opolskiego jest więc znacznie lepszy od średniej krajowej. Za nami jest województwo mazowieckie z wynikiem 39%, następne jest województwo kujawsko-pomorskie - 38%.
- Na Opolszczyźnie najlepszy wynik pod względem odsetka spisanych mieszkańców, nadal ma gmina Wilków. Tam spisało się 72% osób. Zajmuje z tym wynikiem piąte miejsce w kraju. Druga jest Polska Cerekiew - 63%. Najniższy odsetek jest w gminie Kolonowskie - 34%. - przekazała Monika Bartel.
Za odmowę spisu grozi kara, nawet 5 tys. złotych grzywny.
Za podanie nieprawdziwych informacji grozi nawet 2 lat pozbawienia wolności lub grzywna o maksymalnej wysokości 5 tys. zł. - O nałożeniu kary decyduje sąd - podkreśliła Monika Bartel.
Jeśli zaś pomylimy się w czasie wypełniania ankiety, a zorientujemy się o tym już po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza, można zadzwonić do urzędu i poinformować o tym. Pracownicy urzędu mają możliwość wprowadzenia poprawki.