Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach…
2021-06-23, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach związanych z udzieleniem jej absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy

Urszula Medyk [zdj. archiwum prywatne U. Medyk]
Urszula Medyk [zdj. archiwum prywatne U. Medyk]
Rzadko się zdarza, aby rządzący gminą mieli problemy z uzyskaniem absolutorium z wykonania budżetu. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie zaopiniowała udzielenie absolutorium tamtejszemu wójtowi.
Wstępem do udzielenia wójtowi Domaszowic absolutorium będzie rozpatrzenie przez radnych raportu o stanie tej gminy za ubiegły rok. W debacie na ten temat mogą uczestniczyć też mieszkańcy.

- Jednak mieszkańcy gminy nie korzystają z tego prawa - powiedziała Urszula Medyk, wójt Domaszowic. - Żaden z nich nie złożył do przewodniczącego rady gminy stosownego zgłoszenia udziału w tej debacie.

Rada gminy udziela wójtowi absolutorium oceniają wykonie budżetu za ubiegły rok.

- Dochody bieżące zostały wykonane w 95 proc. Istniało zagrożenie, że będą mniejsze z powodu pandemii. Okazało się, że te dochody były zupełnie na przyzwoitym poziomie. Również podatki i wpływy z danin lokalnych nie odbiegały od norm z lat ubiegłych. Dochody majątkowe zostały wykonane w 251 proc. w stosunku do planu budżetowego. Jest to efekt otrzymania 1,5 mln zł dofinansowania z Funduszy Inwestycji Lokalnych. Nie zostało wykonane tylko jedno z zadań, czyli rozbiórka wiaduktu w Strzelcach. Był to nakaz rozbiórki, który otrzymałam w prezencie po poprzedniej władzy. Problemem stały się uzgodnienia dokumentacyjne z PKP. Z powodu pandemii terminy były wydłużane. Planowana kwota realizacji tego zadania wynosiła 600 tys. zł. W tym czasie gmina nie posiadała wolnych pieniędzy na ten cel. Poczyniłam starania i otrzymałam 525 tys. zł dofinansowania. Wydatki majątkowe gminy były wykonane w 75 proc. W przypadku trzech zadań zostały w 2020 roku podpisane umowy na ich realizację. Chodzi o sporządzenie dokumentacji różnych przedsięwzięć. Na koniec 2020 roku gmina Domaszowice osiągnęła 2,8 mln zł nadwyżki budżetowej. W tym czasie nie zaciągaliśmy kredytów i pożyczek. Natomiast zdecydowaliśmy się na wcześniejszą spłatę długów gminy zaciągniętych w poprzednich kadencjach do 2018 roku. Dzięki temu zadłużenie spadło z 5,5 mln zł do 3,5 mln zł. Świadczy to o dobrym gospodarowaniu – mówiła wójt Domaszowic.

Jednak Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie oceniła skwitowanie wójta za rok ubiegły. Wniosek w tej sprawie podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

- RIO w Opolu pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu za 2020 rok. Nie było jakichkolwiek uwag – dodała Urszula Medyk.

Sesja absolutoryjna Rady Gminy Domaszowice zwołana została na 29 czerwca.

Zobacz także

2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »