Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej…
2021-06-23, 13:08 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych

Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych
"Mamy wilcze prawo krytykować", "mnie w pełni cieszy wynik głosowania" - to komentarze po wczorajszej sesji sejmiku województwa, na której radni przyznali zarządowi województwa absolutorium oraz udzielili wotum zaufania. O tym dyskutowaliśmy dziś w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej, a naszymi gośćmi byli Bogdan Tomaszek, opozycyjny radny z klubu PiS i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.
Zarząd województwa opolskiego otrzymał wotum zaufania, otrzymał także absolutorium. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego, w tym przypadku zarządu województwa. Za jego przyznaniem głosowali radni rządzącej koalicji KO-PSL-Mniejszość Niemiecka, czyli 19 radnych, a przeciwko było 9 radnych z klubu PiS.

- Przede wszystkim jesteśmy opozycją, mamy wilcze prawo krytykować, negować i na końcu się nie zgadzać – mówił Bogdan Tomaszek, radny opozycyjnego klubu PiS. My przeanalizowaliśmy całą sytuację pod trzema aspektami. Po pierwsze chodzi o taką formalną rzecz związaną z przygotowaniem dokumentów i ich przedstawieniem. Tutaj duży ukłon w stronę pracowników urzędu, bo te dokumenty to kilkaset stron, czyli raport o stanie województwa, sprawozdania finansowe itp. Druga sprawą jest jakość tego materiału – mówił radny Tomaszek.

- My jako politycy opozycji oprócz tego coś jeszcze dodajemy, czyli stronę polityczną. Państwo z koalicji zarzucili nam, że tak mocno politycznie podchodzimy, a ja powiem: tak, bardzo politycznie, bo też w naszej dyskusji musimy zdecydować jaką definicję polityki będziemy stosowali. My stosujemy definicję, która mówi o tym, że działamy dla dobra wspólnego, wyznaczamy cele i chcemy je realizować – mówił nasz gość.

Bogdan Tomaszek stwierdził, że jego zdaniem opozycja jest pomijana przy uwzględnianiu wniosków do budżetu. Przykładowo, opozycja składa ich 20, a przyjmowany jest 1 wniosek lub 2. Zdarza się też tak, że wniosek jest podejmowany, ale później i to przez radnych koalicji.

- Ja jestem w pełni zadowolony z wyniku głosowania – mówił z kolei Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Radni koalicji głosowali „za” i zdali egzamin, ale mnie szczególnie ucieszyła recenzja opozycji. Bo jeśli ktoś wczoraj słuchał przewodniczącego Tomaszka, który w imieniu klubu PiS recenzował raport o stanie województwa, to w zasadzie, gdyby ostatnie 3-4 zdania oddzielić, to była to pozytywna recenzja i ona cieszy – stwierdził marszałek Ogłaza.

- Proszę zwrócić uwagę, że rok 2020 był zupełnie wyjątkowy. To nie był rok w którym, mówiąc kolokwialnie, „bierzemy się za łby”, ale rok w którym walczyliśmy ze wspólnym zewnętrznym wrogiem, czyli pandemią. W ogromnej większości nasze działania dotyczyły walki z pandemią, to były działania, których zupełnie nie planowaliśmy i robiliśmy zupełnie coś innego niż mieliśmy robić – mówił nasz gość.

Samorząd Województwa Opolskiego na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 w regionie przeznaczył 556 mln PLN (całkowita wartość projektów), w tym na kwestie związane ze zdrowiem (129 mln zł), przedsiębiorczością (371 mln zł) i społeczeństwem (56 mln zł).

- Z ogólnych informacji, które posiadamy od wojewody ale i informacji centralnych wynika, że daliśmy radę z pandemią, samorząd zdał egzamin i co warto odnotować samorząd chyba po raz pierwszy chwalił działania rządu – mówił radny Bogdan Tomaszek.

- Chyba nie było takiego roku kiedy poziom współpracy z przedstawicielami rządu i ministrami i wojewodą byłby tak bardzo zintensyfikowany. Niczego byśmy nie wydali z tych 130 mln na zdrowie gdyby nie akceptacja wojewody – mówił wicemarszałek Ogłaza.

W dalszej części programu rozmawialiśmy tez o dalszym rozwoju Opolszczyzny ale i poważnym problemie jakim jest walka z depopulacją.

Zobacz także

2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »