Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny…
2021-06-15, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią
- To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Połowa kadencji samorządów za nami, w programie podsumowaliśmy ostatnie dwa i pół roku działalności.
- Wiele programów, rzeczy, które zakładaliśmy na początku musieliśmy albo zmodyfikować albo przesunąć pieniądze na ratowanie przedsiębiorców, wsparcie szpitali, sport, kulturę. Na przykład w edukacji nie można było organizować praktyk dla uczniów, więc za pieniądze przeznaczone na ten cel kupiliśmy 10 tys. laptopów dla nauczycieli i uczniów. Przesunęliśmy też pieniądze unijne na środki ochrony bezpośredniej dla szpitali i strażaków ochotników - wyliczał wicemarszałek Kubalańca.

Dodał, że zarząd województwa przeznaczał też granty i pożyczki dla przedsiębiorców, w sumie 160 mln zł.

Jeśli chodzi o drugą połowę kadencji to mamy bezpieczną sytuację.
- Dzięki przemyślanej wieloletniej polityce kształtowania budżetu i zadłużenia jesteśmy gotowi za równo na lockdown i szybkie przemodelowanie naszych działań jaki i na to, że działamy kolejne 2 i pół roku w warunkach normalnych.

- Główną rzeczą, o którą teraz walczymy to są nowe fundusze europejskie, bo to będzie determinowało przez następne parę lat kondycję i rozwój regionu. Powinniśmy otrzymać w okolicach miliarda euro, ale w związku z tym, że rząd zatrzymał sobie 10% środków musimy to dostać w drodze negocjacji z ministerstwem, musimy udowodnić, że na nie zasługujemy i że to co chcemy zrobić jest godne tych środków - uważa wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Zobacz także

2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »