Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu…
2021-06-08, 09:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów
- Polska jest przykładem, w jaki sposób należy profesjonalnie traktować mniejszości narodowe w danym państwie, a Niemcy są antyprzykładem. Nie respektują od 30 lat praw mniejszości polskiej w Niemczech - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Chce on uzupełnić traktat o dobrym sąsiedztwie zawarty między Polską i Niemcami w 1991 roku o zapisy mówiące o finansowaniu nauki języka polskiego, zwrocie zagrabionego mienia oraz nadaniu Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

- Przez 30 lat RFN mimo, że traktat został ratyfikowany, nie wydało rozporządzeń wykonawczych i żaden land nie ma podstawy prawnej do finansowania nauki języka polskiego - podkreślał poseł Kowalski. - Domagamy się tego, żeby zasada symetrii została uskuteczniona. Poseł Solidarnej Polski liczy na to, że sejmik województwa opolskiego i rada miasta Opola poprą tę inicjatywę. On z kolei przedłoży ją polskiemu rządowi.

Rozmawialiśmy także o energetyce w kontekście rosnących cen energii.
- W najbliższych latach Polska, która musi kupować spekulacyjne certyfikaty energetyczne, wyda na to 47 mld. Cena jest oderwana od rzeczywistości. 4 lub 5 lat temu certyfikat do emisji 1 tony CO2 kosztował około 5 euro, potem nagle wzrósł do 20 euro, pod koniec ubiegłego roku kosztował 28 euro a obecnie już 54 euro. Polacy otrzymają za chwilę wyższe rachunki za prąd - wyjaśnił poseł Kowalski.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad zmianami sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna.

- Wszyscy inni odbiorcy energii elektrycznej dopłacali właścicielom paneli fotowoltaicznych m.in przez zwolnienie z opłat dystrybucyjnych. I tak po zmianach, nad którymi pracuje ministerstwo energia z fotowoltaiki będzie korzystna.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował także postawę Czeskiej Republiki, która chce, aby Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni Turów po tym jak zapadł wyrok nakazujący wstrzymanie wydobycia.

- W mojej ocenie Czesi nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania takich kar. Przygotowałem społecznie, przez prawników z Opola opinię prawną jak wygrać z Czechami, którą przesłałem rządowi. Polska nie może ustąpić nawet o milimetr w sprawie Turowa, bo UE testuje w ten sposób zablokowanie inwestycji np w polski atom.

Zobacz także

2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej 2021-07-13, godz. 12:57 "Co tam panie w polityce?" w Loży Radiowej. Piotr Gociek o ustawie medialnej, nowej deklaracji ideowej PO i blokowaniu… » więcej 2021-07-13, godz. 09:28 Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy - To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w… » więcej 2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »