Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu…
2021-06-08, 09:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów
- Polska jest przykładem, w jaki sposób należy profesjonalnie traktować mniejszości narodowe w danym państwie, a Niemcy są antyprzykładem. Nie respektują od 30 lat praw mniejszości polskiej w Niemczech - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Chce on uzupełnić traktat o dobrym sąsiedztwie zawarty między Polską i Niemcami w 1991 roku o zapisy mówiące o finansowaniu nauki języka polskiego, zwrocie zagrabionego mienia oraz nadaniu Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

- Przez 30 lat RFN mimo, że traktat został ratyfikowany, nie wydało rozporządzeń wykonawczych i żaden land nie ma podstawy prawnej do finansowania nauki języka polskiego - podkreślał poseł Kowalski. - Domagamy się tego, żeby zasada symetrii została uskuteczniona. Poseł Solidarnej Polski liczy na to, że sejmik województwa opolskiego i rada miasta Opola poprą tę inicjatywę. On z kolei przedłoży ją polskiemu rządowi.

Rozmawialiśmy także o energetyce w kontekście rosnących cen energii.
- W najbliższych latach Polska, która musi kupować spekulacyjne certyfikaty energetyczne, wyda na to 47 mld. Cena jest oderwana od rzeczywistości. 4 lub 5 lat temu certyfikat do emisji 1 tony CO2 kosztował około 5 euro, potem nagle wzrósł do 20 euro, pod koniec ubiegłego roku kosztował 28 euro a obecnie już 54 euro. Polacy otrzymają za chwilę wyższe rachunki za prąd - wyjaśnił poseł Kowalski.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad zmianami sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna.

- Wszyscy inni odbiorcy energii elektrycznej dopłacali właścicielom paneli fotowoltaicznych m.in przez zwolnienie z opłat dystrybucyjnych. I tak po zmianach, nad którymi pracuje ministerstwo energia z fotowoltaiki będzie korzystna.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował także postawę Czeskiej Republiki, która chce, aby Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni Turów po tym jak zapadł wyrok nakazujący wstrzymanie wydobycia.

- W mojej ocenie Czesi nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania takich kar. Przygotowałem społecznie, przez prawników z Opola opinię prawną jak wygrać z Czechami, którą przesłałem rządowi. Polska nie może ustąpić nawet o milimetr w sprawie Turowa, bo UE testuje w ten sposób zablokowanie inwestycji np w polski atom.

Zobacz także

2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej 2021-07-20, godz. 09:25 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa o pomocy partnerskiemu regionowi w Niemczech po powodzi - Natychmiast, praktycznie następnego dnia po tym, jak dotarły do nas te informacje, został wysłany mail z zapytaniem, potem poszły też oficjalne pisma do… » więcej 2021-07-19, godz. 18:36 Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach tury… Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy… » więcej 2021-07-19, godz. 13:39 Senator PO Danuta Jazłowiecka o ostatnich decyzjach TSUE ws. Polski, znaczeniu powrotu Tuska dla Platformy Obywatelsk… - Donald Tusk swoim powrotem nie "namieszał" tylko właśnie zaczął porządkować - mówiła w Południowej Loży Radiowej Danuta Jazlowiecka, senator Platformy… » więcej 2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej 2021-07-16, godz. 18:28 Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »