Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Anna Zalewska o tematach, jakimi zajmie się PE na…
2021-06-07, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska o tematach, jakimi zajmie się PE na pierwszej, po długiej przerwie, sesji plenarnej. W programie m.in paszporty covidowe i praworządność

Anna Zalewska o tematach obrad Parlamentu Europejskiego
- Wszystko wskazuje na to, że będą obowiązywać certyfikaty covid w Unii Europejskiej - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości z okręgu opolsko-dolnośląskiego. Dzisiaj rozpoczyna się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, na której temat "paszportów covidowych" będzie poruszony.
- Mam wątpliwości co do skuteczności tych certyfikatów. I tak możemy przekraczać granicę w unii, a pewnie indywidualne obostrzenia w poszczególnych krajach pozostaną. Poza tym, w aplikacji telefonicznej będą oprócz informacji o szczepieniach i przebyciu covid będzie informacja i przeprowadzonym teście, a także imię i nazwisko skojarzone z numerem telefonu, a tymi danymi będzie zarządzać jedna niemiecka firma, która przetarg na aplikację wygrała - zaznaczyła europoseł Zalewska.
Będzie także dyskusja w sprawie uwolnienia patentów na szczepionki, choć jak zwróciła uwagę Anna Zalewska w tej chwili w Europie mamy dużo szczepionek i chodzi tutaj raczej o wsparcie krajów spoza UE.

Parlament Europejski zajmie się także powiązaniem praworządności z wypłatą pieniędzy.
- Nie ma zagrożenia, że Polska nie dostanie pieniędzy z UE. Wydajemy pieniądze sprawnie, uczciwie, co wykazują raporty i analizy. Wydawanie pieniędzy nie jest warunkowane inaczej niż traktatami - podkreśliła.

Poseł Zalewska skomentowała także słowa Very Jourovej wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, która powiedziała że nie zamierza zbyt długo czekać na rozstrzygnięcia ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i nie potrzebuje go, aby uruchomić procedurę, na końcu której Polska będzie mogła zostać odcięta od unijnych pieniędzy.

- Systematycznie wygłasza takie opinie, co miesiąc tupie nogą, co miesiąc odstawia ceremoniały na sesjach plenarnych, a tak na prawdę kompromituje swój urząd, bo wszyscy dobrze wiedzą, że jeśli chodzi o praworządność, to traktaty opisują, w jaki sposób oceniane są kraje - stwierdziła europoseł Anna Zalewska.

Zobacz także

2021-08-06, godz. 10:01 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o przygotowaniach do roku szkolnego i możliwych scenariuszach… - Po doświadczeniach zeszłorocznych w wytycznych sanitarnych dla szkół jest jeden mały zapis, ale bardzo istotny, że szkoły są różne - powiedział w… » więcej 2021-08-05, godz. 17:30 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa. W radiowej debacie o tym, że być może pracodawca będzie mógł żądać od… Do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która da pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownicy przyjęli pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i od tego… » więcej 2021-08-05, godz. 10:31 Anna Krupka o sukcesach Polaków na Olimpiadzie oraz 77. rocznicy śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu była gościem Magdaleny Ogórek w czwartkowym cyklu w Loży Radiowej "Prosto… » więcej 2021-08-05, godz. 08:58 Wojciech Komarzyński o festynach #SzczepimySię i wsparciu dla rolników pod kątem niekorzystnych zjawisk pogodowych - Na organizację festynu można otrzymać 8 tys. złotych, a dodatkowe pieniądze pojawią się, kiedy zaszczepionych będzie ponad 100 osób - powiedział w… » więcej 2021-08-04, godz. 17:44 Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Fr… Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali… » więcej 2021-08-04, godz. 12:54 Wiceminister Barbara Socha i Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040 konsultowanej z samorządowcami - Głosy są w zasadzie podobne, choć każde województwo ma swoją specyfikę - powiedziała w Południowej Loży Radiowej podsekretarz Stanu w Ministerstwie… » więcej 2021-08-04, godz. 09:01 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o demografii gminy i Strategii Demograficznej 2040 - W gminie Głogówek w ciągu dwóch lat ubyło 200-tu mieszkańców. Liczba ludności wynosi w tej chwili około 12 tys 400 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-03, godz. 17:46 Lidia Klarzyńska, prezes ROD w Prudniku oraz Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o problemie działkowców z dziką… Prudniccy działkowcy nie mogą sobie poradzić z leśnymi zwierzętami. Zjadają i niszczą ich uprawy. Działkowcy obawiają się też chorób zakaźnych, które… » więcej 2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »