Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności…
2021-06-04, 16:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie, o rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych

Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Osoby niepełnosprawne mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy. W Polsce funkcjonuje blisko 130 ZAZ. Zatrudniają ogółem ponad 7600 osób głównie ze znaczną niepełnosprawnością. Na Opolszczyźnie jest pięć takich zakładów, a ostatni z nich powstał w Nysie. Nie wyczerpuje to jednak związanych z tym potrzeb społecznych.
- ZAZ jest szczególnym typem jednostki organizacyjnej. Funkcjonuje m.in. na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. ZAZ w Nysie jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Infirmicare Non Profit Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością, która jest podmiotem ekonomii społecznej. Ważna jest współpraca z samorządami. Bez niej niemożliwe byłoby utworzenie tego oraz każdego innego ZAZ na Opolszczyźnie i w kraju. Barierą jest spełnienie wymogów organizacyjnych obowiązujących każdy zakład pracy. Wniosek o utworzenie ZAZ składamy do urzędu marszałkowskiego. Wymagana jest zgoda urzędu wojewódzkiego i pozytywna opinia starostwa – powiedział Aleksander Bugla, inicjator powstania ZAZ w Nysie.

Ze statystyk wynika, że w powiecie nyskim jest ok. 14 tysięcy osób niepełnosprawnych.

- Nasz ZAZ jest jednym z większych na Opolszczyźnie. Mamy u nas 50 osób głównie ze znacznymi niepełnosprawnościami. Istnieje możliwość zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale tylko posiadających schorzenie psychiczne, umysłowe lub autyzm. Pewne ograniczenia wynikają też z samej ustawy. Kolejka do ZAZ jest coraz większa. Taki zakład jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zatrudnieni zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe. U nas są to umiejętności w zakresie krawiectwa, stolarstwa, ogrodnictwa, informatyki oraz opieki nad seniorami. Osoby te zatrudnione są na umowę o pracę. Najczęściej jest to pierwsza w ich życiu praca, za którą otrzymują regularne wynagrodzenie. Tego nie ma ani w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ani w Środowiskowym Domu Samopomocy, które również aktywizują społecznie niepełnosprawnych. W każdym powiecie powinien istnieć przynajmniej jeden ZAZ. Daje on możliwość redefiniowania się na nowo osobom niepełnosprawnym poprzez pracę. Czują się one użyteczne społecznie. Mają poczucie własnej wartości i przydatności – mówił Aleksander Bugla.

Zobacz także

2021-07-05, godz. 18:51 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nepotyzmu Uchwałę dotyczącą nepotyzmu przyjął sobotni kongres PiS. Są tam zapisy, które mają wyeliminować zatrudnianie krewnych parlamentarzystów tej partii w… » więcej 2021-07-05, godz. 13:00 Poseł KO Tomasz Kostuś o Radzie Krajowej PO i powrocie "króla", czyli Donalda Tuska do krajowej polityki – Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru i tej decyzji. Cytując dziennikarzy i blogerów, możemy mówić o "powrocie króla" – mówił Tomasz Kostuś, poseł… » więcej 2021-07-05, godz. 09:30 Poseł Violetta Porowska o ustaleniach Kongresu PiS, zmianach w funkcjonowaniu struktur partii w regionie i powrocie Donalda… – Najważniejsza konkluzja jest taka, że PiS ma olbrzymią siłę, żeby sprawować władzę w Polsce i walczyć w kolejnych wyborach. Druga konkluzja jest… » więcej 2021-07-02, godz. 18:41 Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących… Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez… » więcej 2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »