Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk…
2021-06-02, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk, prudnicki wolontariusz, Marzanna Zawadzka-Ciępka, wojewódzki koordynator „Klubów Ośmiu”, o społecznikach działający na rzecz potrzebujących

Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Paweł Korniejczuk z Prudnika jest jednym z najlepszych wolontariuszy w Polsce. Nagrodzono go podczas XVII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. M.in. o wpływie pandemii na działalność społeczną rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Koronawirus ograniczył aktywność wolontariuszy - powiedziała Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Mamy bardzo dużą różnicę pomiędzy wolontariatem stałym, długoterminowym, a wolontariatem akcyjnym. Od zeszłego roku część instytucji pozarządowych pozostaje zamknięta na współpracę wolontariacką. Z drugiej strony podczas pierwszego lockdawnu pomoc sąsiedzka, czy osobom starszym to był bardziej wolontariat akcyjny. Według ogólnopolskich badań blisko 40 procent organizacji pozarządowych bardzo mocno odczuło spadek udziału wolontariuszy w ich pracach. Globalnie nam ten wolontariat troszeczkę zamarł. Bardzo dużo pracy będą musiały wykonać organizacje pozarządowe, aby wolontariat ponownie się rozwinął. OCWIP realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu Korpus Solidarności. Oferujemy szkolenia, które m.in. związane są z aspektami prawnymi dotyczącymi wolontariatu, pobudzają do takiej działalności oraz wzmacniają związane z tym kompetencje. Będziemy też ogłaszać konkursy na lokalne projekty, czy bony edukacyjne. Grupy wolontariuszy będą mogły wykorzystać pulę pieniędzy na dokształcenie. W Opolu powstała koalicja na rzecz rozwoju i koordynacji tych wszystkich działań związanych z wolontariatem.

- Działalność wolontariacką rozpocząłem trzy lata temu – mówił Paweł Korniejczuk z Prudnika. – Uczęszczałem na stałe wolontariaty w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Świetlicy „Dąbrówka”. Moja praca polegała na pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w świetlicy pomagałem dzieciom odrabiać zadania, w pracach plastycznych. Daje mi to większą pewność siebie. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do wolontariatu. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność.

- Ideą Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest wyłonienie najwspanialszych wolontariuszy. Nagradzani tym honorowym tytułem są tzw. ambasadorami dobra wśród młodzieży. Paweł uzyskał największą ilość punktów. Komisja konkursowa uznała, że to jest nietuzinkowy wolontariusz. On oczarował wszystkich swoją działalnością. Niesamowite jest, że w ciągu trzech lat miał cztery stałe wolontariaty. To była jego pasja. W powiecie prudnickim działalność wolontariacką propaguję od 2008 roku. „Kluby Ośmiu” tworzyłam w kolejnych szkołach Prudnika, a także w Głogówku, Moszczance i Łączniku. Kluby te działają też w Kluczborku, Oleśnie, Praszce, Strzelcach Opolskich, Tułowicach i Opolu. W tym roku szkolnym zapisało się 50 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Wśród nich są też Ukraińcy, którzy uczą się w tej szkole. Nasze społeczeństwo się starzeje. Będzie potrzeba coraz większej pomocy. Młodzi ludzie często angażują się, ale w akcje charytatywne. Są to np. koncerty i na tym się kończy ich działalność. Chodzi jednak o stały wolontariat, żeby systematycznie komuś pomagać. Tacy wolontariusze przewartościowują swoje życie i wiele na tym zyskują - powiedziała Marzanna Zawadzka-Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »