Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie…
2021-06-01, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii
- Życzymy wszystkiego najlepszego dla Pana posła Kukiza. Startował z list PSL, był proobywatelskim prekursorem JOW-ów, idei własnych i może powinien się zastanowić nad złożeniem mandatu, skoro tak diametralnie zmienia front - powiedział w Porannej Loży Radiowej rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie Marcin Oszańca. Skomentował w ten sposób podpisanie porozumienia Pawła Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością.
Rozmawialiśmy także o kandydacie na Rzecznika Praw Obywatelskich zaproponowanym przez PSL. To prof. Marcin Wiącek.
- W grudniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się do wydziałów prawa uniwersytetów w Polsce, większość odpowiedziała, wskazując wybitnych prawników. Uniwersytet Warszawski wskazał panią Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, niewiele mniej głosów miał prof. Wiącek - opowiedział Marcin Oszańca.
Dodał, że prof. Wiącek jest apolityczny, niezwiązany z żadną partią. To, że pisał opinie prawne dla Porozumienia w sprawie sporu z Adamem Bielanem to dlatego, że dostał takie zlecenie. - Opinia prawna polega na tym, że mając swoją najlepszą wiedzę prawną pisze się opinię zgodnie z nią. To nie jest opowiedzenie się po żadnej ze stron. Pracował w biurze legislacji za czterech premierów z Platformy i PSL-u a także Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL. Zaznaczył on, że partia stara się o poparcie dla prof. Wiącka także w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie ma żadnego dealu, żadnego porozumienia - tak skomentował o doniesienia o wzajemnym poparciu kandydata na RPO prof. Wiązka przez PiS, w zamian za poparcie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PSL.

- Czekamy jako PSL na spotkanie z kandydatem na szefa IPN. Nasi senatorowie są skłonni poprzeć tę kandydaturę, ale musi jasno się opowiedzieć za rzeczami, które są niezwykle ważne. Przede wszystkim to rehabilitacja Wincentego Witosa i wszystkich skazanych w procesie brzeskim - podkreślił Oszańca. - Chcemy, aby premier Witos, skazany w procesie brzeskim przez aparat Józefa Piłsudskiego został uznany za niewinnego. (przp. red: proces brzeski 6 października 1931–13 stycznia 1932r.)

Jesienią w PSLu odbędzie się kongres na którym będą wybrane nowe władze partii. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w wyborach wystartuje. Kontrkandydata na razie nie ma, a jest to wymagane statutem partii. Wcześniej muszą odbyć się wybory w powiatach i województwach.

- Pomysł Plan dla Polski i urlopów rodzinnych nie jest związany z wewnętrznymi wyborami w partii. Polityka prorodzinna była zawsze bliska Włodzimierzowi Kosinakowi-Kamyszowi, a Plan dla Polski to była odpowiedź na Polski Ład Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL w województwie opolskim.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »