Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS, o współpracy programowej…
2021-05-31, 19:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator PiS, o współpracy programowej z Kukiz'15 i konsekwencjach spisu powszechnego ludności dla mniejszości narodowych w Polsce

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Prawo i Sprawiedliwość zawarło porozumienie o współpracy programowej z Kukiz'15. Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w którym można deklarować narodowość inną niż polska. M.in. o tym rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
W programie Polski Ład rząd zapowiada przedstawienie stu ustaw, nad którymi debatować będzie Sejm i Senat. Głosowanie nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej pokazało, że parlamentarna opozycją może nie ułatwić tego legislacyjnego zadania. Co zatem oznacza porozumienie rządzącej partii z Kukiz'15?

- Szkoda, że w Senacie nie ma przedstawiciela Kukiz'15 - powiedział Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Jednak Senat może tylko opóźnić pewne procesy związane z ustawą wdrożeniową. Maksymalnie po 30 daniach ustawa wraca do Sejmu, który ma głos decydujący. Ważniejsza jest większość w Sejmie niż większość senacka. Sejm może odrzucić poprawki senackie. To jest porozumienie programowe, a nie rządowe. Członkowie Kukiz'15 nie wchodzą do rządu i będą raczej zajmować się kwestiami programowymi, czyli ustawami. To oznacza poszerzenie bazy rządzenia. Pewniej, szybciej i bez większych obstrukcji będzie można w Sejmie przeforsowywać ustawy z np. Polskiego Ładu. Z drugiej strony to jest też poszerzenie bazy społecznej. Głosujący na Kukiz'15 będą mieli świadomość, że ich przedstawiciele nie są osamotnieni i wspólnie z rządzącą koalicją wprowadzają zmiany korzystne dla naszych obywateli. To ma także znaczenie psychologiczne. Pamiętajmy, że do polityki idzie się po władzę rozumianą jako służbę narodowi i realizację swego programu. To porozumienie zakłada także realizację ustaw odpowiadających programowi PiS, a są to pomysły, które zgłaszało ugrupowanie Kukiz'15. Pod niektórymi z nich podpisuję się obiema rękami, jak np. szczegółowa ustawa antykorupcyjna, czy też wybór sędziów pokoju.

Od dwóch miesięcy prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który odbywa się co 10 lat. Jakie mogą być jego konsekwencje dla mniejszości narodowych?

- W oparciu o zebrane dane projektowany jest też rozwój kraju. Ta warstwa informacyjna jest przetkana jedną kwestią konstytutywną. Dotyczy to ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Jest tam przepis mówiący, że jeżeli w danej gminie jest ponad 20 procent obywateli polskich przyznających się do członkostwa w danej mniejszości to może ona uzyskać przywileje, dodatkowe prawa. Jest to używanie swojego języka jako pomocniczego w urzędach gmin oraz podwójne nazewnictwo topograficzne. Dotyczy to ulic, ale głównie jest używane w nazwach miejscowości. W naszym województwie jest dużo gmin z odpowiednim procentem Mniejszości Niemieckiej. Z tych praw do dwujęzycznych nazw miejscowości korzysta także mniejszość białoruska i litewska oraz Kaszubi. Clou polega na tym, że procent danej mniejszości narodowej stwierdza się właśnie na podstawie spisu powszechnego. Jego wyniki z 2011 roku wykazały, że ubywa MN w gminach, gdzie używane jest podwójne nazewnictwo. Część z tych osób wyjeżdża na stałe, opuszcza Opolszczyznę. Skutek jest taki, że tych gmin, które mogą używać podwójnego nazewnictwa jest o dziewięć mniej. No i jest problem. Co zrobić z tymi tablicami nazw miejscowości, które stoją w terenie, a są sprzeczne z ustawą? To przemilczano w czasach poprzednich rządów. Nie zdejmowano tych tablic i tak to dotrwało do dzisiaj. Dlatego ten obecny spis ludności jest tak ważny dla organizacji, instytucji MN. Stąd tak silnie naciskają, aby członkowie tej mniejszości brali udział w tym samospisie, żeby deklarowali swoją narodowość. Ten obecny spis pokaże jaki jest trend – uważa Jerzy Czerwiński.

Zdaniem MN możliwości jakie daje obecna ustawa o mniejszościach narodowych zostały już wyczerpane. Mówi się o powrocie do projektu nowelizacji z 2014 roku. Ówczesne rozwiązania mają być bazą wyjściową do dyskusji na ten temat. Jest postulat, aby w gminach, gdzie odsetek Niemców wynosi minimum 10 procent istniało zobowiązanie prawne do nauczania przynajmniej w dwóch językach.

- Jest to postulat ratunkowy, który środowiska mniejszości próbują nam suflować, podrzucić, bo topniej ilość ich członków. Boją się wyników tego obecnego spisu. Jestem przeciwny takim przepisom. MN ma jeszcze inną konkurencję. Duża grupa ludzi przyznaje się do związku, nazwijmy to ogólnie, z etnią śląską. Ślązacy chcą być mniejszością etniczną. MN musi przemyśleć dlaczego ludzie przestają chętnie przyznawać się do bycia Niemcem, a zaczynają przyznawać się do śląskości. Obecna ustawa o mniejszościach narodowych nie wymaga nowelizacji. Niech państwo niemieckie doszlusuje, dobije z poziomem ochrony polskiej mniejszości w swoim państwie do tego, jak MN chroniona jest w Polsce – stwierdził senator PiS.

Zobacz także

2021-07-22, godz. 08:53 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tzw. wyszczepialności w naszym regionie i planowanej promocji szczepień - Spotykam się z takimi opiniami, że jeśli pojawiają się nowe mutacje, to nie ma co się szczepić. Nieprawda, proszę w to nie wierzyć. Dotychczas zatwierdzone… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej 2021-07-20, godz. 09:25 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa o pomocy partnerskiemu regionowi w Niemczech po powodzi - Natychmiast, praktycznie następnego dnia po tym, jak dotarły do nas te informacje, został wysłany mail z zapytaniem, potem poszły też oficjalne pisma do… » więcej 2021-07-19, godz. 18:36 Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach tury… Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy… » więcej 2021-07-19, godz. 13:39 Senator PO Danuta Jazłowiecka o ostatnich decyzjach TSUE ws. Polski, znaczeniu powrotu Tuska dla Platformy Obywatelsk… - Donald Tusk swoim powrotem nie "namieszał" tylko właśnie zaczął porządkować - mówiła w Południowej Loży Radiowej Danuta Jazlowiecka, senator Platformy… » więcej 2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »