Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota…
2021-05-28, 17:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota Krzak, prowadząca rodzinny dom dziecka, o pieczy zastępczej i związanych z tym problemach

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony będzie w Prudniku. Celem sobotniego spotkania jest promocja pieczy zastępczej. Dzień popularyzujący ruch rodzicielstwa zastępczego ustanowiony został uchwałą Sejmu.
- W powiecie prudnickim mamy 88 rodzin zastępczych, ale ciągle potrzeby są znacznie większe – powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. - Aktualnie w takich rodzinach mamy 140 dzieci. Niestety w ostatnim miesiącu zwiększa nam się liczba dzieci, które umieszczamy w pieczy zastępczej. Zależy nam, aby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie do instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wskazane jest podniesienie funduszy na finansowanie tego zadania. Powiaty otrzymują na ten cel znikome środki. Ostatnio ich dochody budżetowe znacznie się obniżyły. 30 maja jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Prudniku organizujemy spotkanie integracyjne dla dzieci i rodzin zastępczych. Odbędą się zajęcia rekreacyjne i edukacyjne w tzw. „Małym Koperniku”. Będzie bardzo dużo dobrej zabawy. Spotykamy się w sobotę o godzinie 10.

- 14 lat temu zdecydowaliśmy się, aby zostać rodziną zastępczą - mówiła Dorota Krzak, która z mężem prowadzi rodzinny dom dziecka w gminie Prudnik. – Przez sześć lat pełniliśmy tą funkcję, jako rodzina niezawodowa. Następnie dostaliśmy propozycje z naszego PCPR, żeby przekształcić się na rodzinny dom dziecka. Obecnie jest u nas siedmioro dzieci. Ogólnie jest to już 58 dziecko w naszym domu. Dochodziliśmy do tego stopniowo. Przez wiele lat mieliśmy czwórkę dzieci. Trafiają do nas na podstawie decyzji sądu rodzinnego. Pytani jesteśmy, czy zgadzamy się na przyjęcie dziecka. Przedstawiana jest jego sytuacja, z jakiego powodu jest odbierane rodzicom. Aby prowadzić rodzinny dom dziecka jedna osoba musi pracować, mieć swoje źródło dochodów, a druga jest zatrudniana. Otrzymujemy wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Dlaczego jest deficyt rodzin zastępczych? Problem jest złożony. To jest też kwestia odbioru takich rodzin w społeczeństwie. Nie zawsze jest dobry. Czasami pojawiają się opinie, że ktoś chce się na tych dzieciach tylko dorobić. Te dzieci nie trafiają do nas dlatego, że ich rodzice są biedni. To jest mit. Ich rodzice mają duże problemy z alkoholem, z przemocą, narkotykami, albo całkowitą obojętnością wobec dziecka. Prowadzenie rodzinnego domu dziecka daje bardzo dużo satysfakcji.

Zobacz także

2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »