Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski…
2021-05-27, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów
- Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność, którzy chcą zamykać polskie kopalnie, którzy chcą spowodować gigantyczny kryzys gospodarczy w Polsce. Zamknięcie kopalni Turów w Bogatyni, która dostarcza surowiec do elektrowni Turów, oznacza odcięcie dostaw energii dla 4 mln gospodarstw domowych. To pokazuje jak ideologiczna Unia Europejska chce zamykać kopalnie, żeby realizować niemiecki plan uzależnienia nas od rosyjskiego gazu i technologii OZE - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który wczoraj brał udział w manifestacji pracowników kopalni Turów i związków zawodowych we Wrocławiu.
- Scenariusz o którym mówię od wielu miesięcy spełnia się – uważa Kowalski. – Ceny gazu idą w górę, UE zmusza nas do zamykania kopalń, z drugiej strony atakuje nas bezprawnymi wyrokami TSUE i nie ma się co dziwić, że setki ludzi wychodzą na ulicę bronić swoich miejsc pracy – uważa poseł. - Skargę złożyli Czesi, ale wyrok został wydany przez TSUE i to bez żadnych podstaw, bo nie ma podstawy prawnej by jakąkolwiek decyzją zamykać funkcjonowanie spółki notowanej na giełdzie Papierów Wartościowych - dodał.

Zdaniem naszego gościa, sprawa Turowa powinna być punktem zwrotnym w polskiej polityce energetycznej. - Mówimy jasno: nie wykonamy żadnego postanowienia TSUE. Mówiłem, że czekają nas gigantyczne ataki ze strony UE. Chętnie teraz zobaczę opolskich euroentuzjastów, którzy machają flagami UE - mówił Kowalski.

- Cena unijnego parapodatku, który jest dokładany do ceny energii i ciepła drastycznie rośnie - zwrócił uwagę Janusz Kowalski. - Cena uprawnień do emisji CO2 jest komponentem kosztowym w cenie ciepła i energii za który płacą Polacy. Ta cena wzrosła z 28 euro w grudniu 2020 roku, kiedy podejmowano decyzje o zaostrzeniu polityki klimatycznej, a dzisiaj wynosi 54 euro. To wzrost o prawie 100 procent. To oznacza, że za chwilę mieszkańcy Opola, Nysy czy Brzegu otrzymają gigantyczne podwyżki cen ciepła i energii - uważa Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy co dalej z Nord Stream2 i uchwałą, którą kilka miesięcy temu przygotowała Solidarna Polska. – Dziewięć miesięcy czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ze strony pani marszałek sejmu. Jutro na posiedzeniu sejmu o to zapytam i mam nadzieję, że w końcu pani marszałek otworzy drogę do rozmowy na ten temat. Ubolewam nad tym. W kwietniu przestrzegałem, że brak tej uchwały, brak polskiego głosy będzie poważnym brakiem w kontekście dialogu z administracją amerykańską i to się sprawdziło, bo Amerykanie skapitulowali przed Władimirem Putinem – stwierdził Kowalski.

Zobacz także

2021-07-05, godz. 13:00 Poseł KO Tomasz Kostuś o Radzie Krajowej PO i powrocie "króla", czyli Donalda Tuska do krajowej polityki – Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru i tej decyzji. Cytując dziennikarzy i blogerów, możemy mówić o "powrocie króla" – mówił Tomasz Kostuś, poseł… » więcej 2021-07-05, godz. 09:30 Poseł Violetta Porowska o ustaleniach Kongresu PiS, zmianach w funkcjonowaniu struktur partii w regionie i powrocie Donalda… – Najważniejsza konkluzja jest taka, że PiS ma olbrzymią siłę, żeby sprawować władzę w Polsce i walczyć w kolejnych wyborach. Druga konkluzja jest… » więcej 2021-07-02, godz. 18:41 Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących… Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez… » więcej 2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej 2021-06-30, godz. 12:26 Ewa Kotula o ankietyzacji obszarów wiejskich w naszym regionie, która potrwa do połowy lipca - Skierowaliśmy ankietę do sołtysów z prośbą, aby przekazali nam co się w jego sołectwie dzieje i jaki zasób dane sołectwo posiada - mówiła w Południowej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »