Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-24, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło to ugrupowanie.
Program Nowej Lewicy obejmuje pięć obszarów społeczno-gospodarczych. Dlaczego podczas partyjnej konwencji prezentowały go jedynie kobiety?

- Lewica zawsze kojarzyła się z tym, że chce wspierać obecność kobiet w polityce. Byliśmy pomysłodawcami parytetu na listach wyborczych. Zawód polityka też powinien być nieco bardziej sfeminizowany. Lwią część społeczeństwa stanowią kobiety. Tematy związane z rodziną, macierzyństwem, edukacją szkolną są o zabarwieniu przede wszystkim kobiecym. W związku z tym decyzja władz partii, aby to właśnie kobiety zaprezentowały tą swoistą odpowiedź na program Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwsza partia opozycyjna odpowiedzieliśmy na te propozycje PiS. W wielu kwestiach są to nasze oczekiwania wobec środków wspólnotowych, które będą płynąć do polskiej gospodarki - powiedział Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Podczas konwencji nie poruszono kwestii ideologicznych dotyczących m.in.: praw mniejszości seksualnych, przerywania ciąży, funkcjonowania Kościoła katolickiego, nauczania religii. Czy Lewica odchodzi od tych dzielących społeczeństwo tematów?

- Nie powinien to być leitmotiv. Był to jeden z moich postulatów, kiedy na kierownictwie partii mówiłem o tym, że to nie powinno być leitmotivem działań Lewicy. Coś, co być może jest interesujące w centrum Warszawy niekoniecznie jest interesujące w centrum Głubczyc, Otmuchowa, Nysy, czy Kluczborka. Polska jest powiatowa i gminna. Te kwestie światopoglądowe są istotne, ale nie powinny być najistotniejsze w programie partii. Nie odchodzimy od rozdziału Kościoła od państwa. Powtarzam, że nie można obrzydzać wiary. Natomiast trzeba robić wszystko, aby rozdzielić Kościół od państwa. Bardzo dobrze się stało, że tym motywem przewodnim naszych działań stały się konkretne propozycje w odniesieniu do zdrowia, rodziny, bezpieczeństwa, pracy, czy edukacji – uważa Piotr Woźniak.

W rozmowach z rządem Nowa Lewica wynegocjowała w Krajowym Planie Odbudowy 850 mln euro dla szpitali powiatowych. W czasie jej konwencji padł postulat, aby nakłady na ochronę zdrowia podnieść do 7,2 procent Produktu Krajowego Brutto. W Polskim Ładzie Zjednoczona Prawica mówi o wzroście wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 procent PKB. Skąd takie oczekiwania lewej strony sceny politycznej?

- Jesteśmy realistami. Papier przyjmie wszystko i się nie obrazi. Każdy wie, że można obiecywać gruszki na wierzbie. Natomiast w tle są finanse publiczne, daniny na rzecz państwa, podatki. Z tego jest finansowana służba zdrowia. Związane z tym zaniechania są kilkudziesięcioletnie. Dzisiaj tych pieniędzy na prewencję medyczna jest niezbyt wiele. Po tej traumie pandemicznej statystyki dotyczące ochrony zdrowia są niestety katastrofalne. Chodzi o wykrywalność różnych chorób. Tu trzeba jak najszybciej przekazać te pieniądze na szpitale powiatowe, na tą najbliższą pacjenta opiekę prewencyjną i badania profilaktyczne. Różne są głosy w Lewicy. Mówią o tym, czy szpitale komercjalizować, czy wręcz upaństwawiać. Jestem zwolennikiem pewnego rodzaju elementu komercyjności, który jest też siłą napędową do podnoszenia jakości usług medycznych. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który po 1989 roku nie zanotował ujemnego PKB. To oznacza, że my mamy coraz większą gospodarkę, coraz więcej sprzedanych towarów i usług. Po 30 latach transformacji ustrojowej jest już pora, aby ukierunkować te zdobycze finansowe na ochronę zdrowi, bo jest ona absolutnie niedoszacowana. Po covidzie społeczeństwa europejskie przez dziesięciolecia będą wychodzić z tej traumy i związanych z nią chorób – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Naszego rozmówcę pytaliśmy też m.in. o propozycje i postulaty programowe Nowej Lewicy dotyczące: zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów, produkcji w Polsce szczepionek przeciw COVID-19, podwyżek dla nauczycieli, systemu wsparciu dla niepełnosprawnych, likwidacji tzw. umów śmieciowych.

Zobacz także

2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej 2021-06-30, godz. 12:26 Ewa Kotula o ankietyzacji obszarów wiejskich w naszym regionie, która potrwa do połowy lipca - Skierowaliśmy ankietę do sołtysów z prośbą, aby przekazali nam co się w jego sołectwie dzieje i jaki zasób dane sołectwo posiada - mówiła w Południowej… » więcej 2021-06-30, godz. 11:06 Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali uchwałę nieudzielającą wotum zaufania, a wojewoda ją unieważnił… - Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo w takim duchu kształtuje się orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych i były też takie decyzje nadzorów… » więcej 2021-06-30, godz. 09:17 Piotr Pancześnik z Porozumienia Jarosława Gowina o licznej reprezentacji Opolszczyzny we władzach partii oraz o nowym… - To jest uhonorowanie obszaru, który jest dla nas niezwykle ważny, jakim jest samorząd - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Pancześnik z Porozumienia… » więcej 2021-06-29, godz. 13:05 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Wakacji w polityce nie ma, mamy za to kongresy partyjne, jeden za drugim. Dwa tygodnie temu kongres partii republikańskiej, w ubiegły weekend kongres Porozumienia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »