Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy…
2021-05-19, 09:28 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią. "Czekamy na konkretne ustawy"

Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią. "Czekamy na konkretne ustawy"
- Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne ustawy, które będą wprowadzały te elementy. Mówimy np. o kwocie wolnej od podatku czy zwiększeniu progresji podatkowej. To sprawy nie tyle akceptowalne dla nas co pożądane – mówiła w Porannej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.
Wśród elementów, które martwią posłankę, jest np. dopłata do do kredytów zamiast budowy tanich mieszkań na wynajem.

- Wiadomo, że Lewica wynegocjowała te 75 tys. mieszkań na wynajem, które będą budowane w ramach Funduszu Odbudowy i są zapisane w KPO, ale tak naprawdę to nie jest wystarczające - stwierdziła i dodała, że w Polsce brakuje 2 mln mieszkań.

- Ponadto eksperci rynku nieruchomości już mówią, że te dopłaty i umożliwienie brania kredytu bez wkłady bez zabezpieczeń o których jeszcze nie słyszymy, doprowadzą do tego, że ceny mieszkań będą szły jeszcze bardziej "w górę" i będą jeszcze bardziej niedostępne dla potrzebujących - mówiła posłanka Zawisza.

- Nie zostawiamy alternatywy, bo zadłużanie się na 30 lat to nie jest nic atrakcyjnego dla osoby, która mieszkała w Niemczech, Austrii czy Francji. Cała Europa Zachodnia stawiała na budowę mieszkań na wynajem - mówiła Zawisza.

Posłanka Lewicy mówiła też o tym co przewiduje Polski w zakresie służby zdrowia. Zjednoczona Prawica proponuje przeznaczenie 7 % PKB na służbę zdrowia w 2027roku.

- Polacy mają czekać 6 lat aż ochrona zdrowia zostanie dofinansowania na europejskim poziomie? Spójrzmy na odsetek osób, które zmarły ze względu na to, że nie uzyskały pomocy medycznej. Ta liczba przeraża, to 100 tys. nadmiarowych śmierci. Nie możemy czekać - mówiła Zawisza.

- Taki zwykły system ochrony zdrowia czyli diagnostyka, profilaktyka, leczenie chorób onkologicznych, kardiologia - to wszystko leży i jeszcze przychodzi pandemia. Potrzebujmy lepszego systemu, lepiej dofinansowanego - mówiła posłanka.

Zobacz także

2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej 2021-06-30, godz. 12:26 Ewa Kotula o ankietyzacji obszarów wiejskich w naszym regionie, która potrwa do połowy lipca - Skierowaliśmy ankietę do sołtysów z prośbą, aby przekazali nam co się w jego sołectwie dzieje i jaki zasób dane sołectwo posiada - mówiła w Południowej… » więcej 2021-06-30, godz. 11:06 Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali uchwałę nieudzielającą wotum zaufania, a wojewoda ją unieważnił… - Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo w takim duchu kształtuje się orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych i były też takie decyzje nadzorów… » więcej 2021-06-30, godz. 09:17 Piotr Pancześnik z Porozumienia Jarosława Gowina o licznej reprezentacji Opolszczyzny we władzach partii oraz o nowym… - To jest uhonorowanie obszaru, który jest dla nas niezwykle ważny, jakim jest samorząd - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Pancześnik z Porozumienia… » więcej 2021-06-29, godz. 13:05 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Wakacji w polityce nie ma, mamy za to kongresy partyjne, jeden za drugim. Dwa tygodnie temu kongres partii republikańskiej, w ubiegły weekend kongres Porozumienia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »