Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński…
2021-05-18, 17:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty, szpitale i rolnictwo

Józef Swaczyna i Wojciech Komarzyński gośćmi "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.05.2021)
Józef Swaczyna i Wojciech Komarzyński gośćmi "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.05.2021)
Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. Nakłady te w ciągu najbliższych sześciu lat mają osiągnąć siedem procent Produktu Krajowego Brutto.
- W założeniach do Krajowego Planu Odbudowy są zapisy, że będzie restrukturyzacja służby zdrowia. Jest to nieprawdą. Restrukturyzacja oparta jest tylko na odebraniu szpitali powiatom przez rząd. Przypominam, że 20 grudnia 2020 rok ukazało się rozporządzenie o restrukturyzacji ochrony zdrowia i dotyczyło to tylko szpitali powiatowych. Pominięto szpitale wojewódzkie, kliniczne, uniwersyteckie i resortowe. Długi wszystkich szpitali w Polsce wynoszą ponad 15 mld złotych. Z tego niespełna 3 mld złotych dotyczy szpitali powiatowych. Nikogo nie atakuję. Żaden dotychczasowy rząd nie zajmował się specjalnie ochroną zdrowia. Dofinasowanie ma pochodzić z Agencji Rozwoju Szpitali. Na razie nie wiemy co to będzie za twór. Kto będzie właścicielem szpitali powiatowych po styczniu 2022 roku? Jaka będzie rekompensata dla powiatów, które przez 20 lat inwestowały swoje oraz unijne pieniądze w rozwój bazy szpitalnej? Są jeszcze podchody, aby szpitale tworzyły spółki. Rząd by miał 51, a powiat 49 procent udziałów. W jednym z wywiadów minister zdrowia mówił, że polska służba zdrowia idzie w kierunku restrukturyzacji na wzór duński. W tym samym wywiadzie powiedział, że reforma w Danii trwa już dwie dekady. Z dosypania pieniędzy nie przybędzie pielęgniarek, lekarzy, zakładów opiekuńczo-leczniczych. Jeżeli chodzi o personel to w szpitalach powiatowych jesteśmy pod ścianą. Samorządy powiatowe protestują. Doprowadziliśmy służbę zdrowia do względnych wyników. Mamy bardzo małe długi. Mój szpital zawsze jest koło zera. My się nie odżegnujemy od restrukturyzacji. Rządzący powinni zrozumieć, że służba zdrowia jest delikatną sprawą i każdy region ma inną specyfikę. Opolszczyzna też jest specyficznym regionem. Tutaj też musi być reorganizacja pewnych oddziałów w szpitalach. Musi być rozwiązana kwestia ginekologii i położnictwa. Oddziały te nie muszą być w każdym szpitalu. Wiele łóżek jest niewykorzystanych. Wprowadzona w roku 2017 sieć szpitali nie wypaliła. To jest czysta porażka. Dobry był pomysł śp. prof. Zbigniewa Religi, aby oprzeć szpitale na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Na Opolszczyźnie mamy sześć SOR. Rozumiem, że są pieniądze i będziemy je dosypywać, żeby odtrąbić sukces. Samo dosypywanie pieniędzy nic nie daje - powiedział Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich.

Jego zdaniem samorządy lokalne są pomijane w Polskim Ładzie.

- Wnikliwie przeczytałem ten program. Tam nie ma wiele rzeczy dla samorządów. Wszystkie samorządy będą osiągać mniejsze dochody. Czy chodzi o to, aby nic nie robiły i tylko czekały na pieniądze? Boję się, że będą unijne pieniądze, a samorządy nie będą po nie sięgać, bo nie będą miały na wkład własny do inwestycji – mówił Józef Swaczyna.

Według zapowiedzi ubytek dochodów w budżetach samorządów ma rekompensować nowo tworzona subwencja rozwojowa. Autorzy Polskiego Ładu deklarują też duże wsparcie dla mieszkańców wsi. Ma to dotyczyć sfery gospodarczej oraz komfortu życia.

- Podczas konwencji PiS z wielką uwagą przysłuchiwałem się założeniom tego wielkiego projektu Polski Ład, który jest programem odbudowy po tym czasie pandemii niszczącej wszelkie obszary życia społecznego, gospodarczego. Ten program ujmuje w sposób kompleksowy wszystkie obszary życia publicznego, gospodarczego i również rolnictwo. Nowy Ład będzie ściśle korelował z Krajowym Planem Obudowy, wielkimi środkami unijnymi wynegocjowanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego. To są dobre zapowiedzi dla rolnictwa. Czeka nas wiele nowych mechanizmów wsparcia. Będzie mocny nacisk na rodzinne gospodarstwa. W ostatnich latach rolnictwo bardzo mocno się wyspecjalizowało. Rolnicy łączyli się w grupy producentów. Natomiast nie możemy zapominać o rodzinnych gospodarstwach rolnych, których wciąż jest bardzo dużo. Nie możemy zapominać o młodym rolniku i wsparciu rozpoczynających działalność rolniczą. Jest też mocny nacisk na krótki łańcuch dostaw, aby jak najkrótsza była droga od pola do stołu, czyli sprzedaż bezpośrednia, co jest najbardziej korzystne dla polskiego rolnika - powiedział Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nasz rozmówca przedstawił też zakres wykorzystania przez opolskich rolników pieniędzy unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Nakreślił możliwości jakie da rolnictwu nowe rozdanie funduszy UE.

Zobacz także

2021-06-22, godz. 17:14 Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu… Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą… » więcej 2021-06-22, godz. 14:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Były lider PO Grzegorz Schetyna został wczoraj (21.06) pełniącym obowiązki szefa regionu dolnośląskiego Platformy i tym samym wraca do Zarządu Krajowego… » więcej 2021-06-22, godz. 08:55 Magdalena Matyjaszek o bogatym programie Dni Opola połączonym w tym roku z Nocą Kultury - W związku z tym że rok temu nie mogliśmy zorganizować święta miasta, w tym roku postanowiliśmy żeby świętować przez cały tydzień, żeby mieszkańcy… » więcej 2021-06-21, godz. 17:46 Jacek Monkiewicz, starosta brzeski i Maria Klimowicz, kierownik OPS w Białej, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej… O sytuacji DPS dyskutowano podczas Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Kamieniu Śląskim. DPS podlegają powiatom. Jak się okazuje są w nich wolne… » więcej 2021-06-21, godz. 13:13 Ryszard Wilczyński o powrocie Donalda Tuska do polityki, cybernetycznych atakach na skrzynki mailowe polityków, piątej… - Nie byłbym przeciw – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, pytany o powrót Donalda Tuska do polskiej… » więcej 2021-06-21, godz. 09:13 Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych… - Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-06-18, godz. 17:48 Marek Śmiech, wójt Walc, Adam Raczyński, wójt Pakosławic i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o współpracy z Czechami… Obradowało walne zebranie członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Należy do niego kilkadziesiąt samorządów lokalnych z Opolszczyzny… » więcej 2021-06-18, godz. 14:19 Przedstawiciele młodzieżówek partyjnych dyskutują o demografii W Południowej Loży Radiowej kontynuujemy temat demografii. Jest nas coraz mniej i jeśli nic się nie zmieni populacja Polski w 2050 roku spadnie do 34 mln ludzi… » więcej 2021-06-18, godz. 09:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o rządowej Strategii Demograficznej 2040 - Po 1989 roku rozpoczął się spadek liczby rodzonych dzieci w Polsce. Kilka lat temu, zanim wszedł program 500+ i inne programy prospołeczne i prorodzinne… » więcej 2021-06-17, godz. 17:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii Mamy najniższe w UE bezrobocie, ale jedną z wyższych inflacji. Rynek nieruchomości "szaleje" tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy wzrostu PKB mamy… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »