Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński…
2021-05-18, 17:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty, szpitale i rolnictwo

Józef Swaczyna i Wojciech Komarzyński gośćmi "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.05.2021)
Józef Swaczyna i Wojciech Komarzyński gośćmi "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.05.2021)
Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. Nakłady te w ciągu najbliższych sześciu lat mają osiągnąć siedem procent Produktu Krajowego Brutto.
- W założeniach do Krajowego Planu Odbudowy są zapisy, że będzie restrukturyzacja służby zdrowia. Jest to nieprawdą. Restrukturyzacja oparta jest tylko na odebraniu szpitali powiatom przez rząd. Przypominam, że 20 grudnia 2020 rok ukazało się rozporządzenie o restrukturyzacji ochrony zdrowia i dotyczyło to tylko szpitali powiatowych. Pominięto szpitale wojewódzkie, kliniczne, uniwersyteckie i resortowe. Długi wszystkich szpitali w Polsce wynoszą ponad 15 mld złotych. Z tego niespełna 3 mld złotych dotyczy szpitali powiatowych. Nikogo nie atakuję. Żaden dotychczasowy rząd nie zajmował się specjalnie ochroną zdrowia. Dofinasowanie ma pochodzić z Agencji Rozwoju Szpitali. Na razie nie wiemy co to będzie za twór. Kto będzie właścicielem szpitali powiatowych po styczniu 2022 roku? Jaka będzie rekompensata dla powiatów, które przez 20 lat inwestowały swoje oraz unijne pieniądze w rozwój bazy szpitalnej? Są jeszcze podchody, aby szpitale tworzyły spółki. Rząd by miał 51, a powiat 49 procent udziałów. W jednym z wywiadów minister zdrowia mówił, że polska służba zdrowia idzie w kierunku restrukturyzacji na wzór duński. W tym samym wywiadzie powiedział, że reforma w Danii trwa już dwie dekady. Z dosypania pieniędzy nie przybędzie pielęgniarek, lekarzy, zakładów opiekuńczo-leczniczych. Jeżeli chodzi o personel to w szpitalach powiatowych jesteśmy pod ścianą. Samorządy powiatowe protestują. Doprowadziliśmy służbę zdrowia do względnych wyników. Mamy bardzo małe długi. Mój szpital zawsze jest koło zera. My się nie odżegnujemy od restrukturyzacji. Rządzący powinni zrozumieć, że służba zdrowia jest delikatną sprawą i każdy region ma inną specyfikę. Opolszczyzna też jest specyficznym regionem. Tutaj też musi być reorganizacja pewnych oddziałów w szpitalach. Musi być rozwiązana kwestia ginekologii i położnictwa. Oddziały te nie muszą być w każdym szpitalu. Wiele łóżek jest niewykorzystanych. Wprowadzona w roku 2017 sieć szpitali nie wypaliła. To jest czysta porażka. Dobry był pomysł śp. prof. Zbigniewa Religi, aby oprzeć szpitale na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Na Opolszczyźnie mamy sześć SOR. Rozumiem, że są pieniądze i będziemy je dosypywać, żeby odtrąbić sukces. Samo dosypywanie pieniędzy nic nie daje - powiedział Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich.

Jego zdaniem samorządy lokalne są pomijane w Polskim Ładzie.

- Wnikliwie przeczytałem ten program. Tam nie ma wiele rzeczy dla samorządów. Wszystkie samorządy będą osiągać mniejsze dochody. Czy chodzi o to, aby nic nie robiły i tylko czekały na pieniądze? Boję się, że będą unijne pieniądze, a samorządy nie będą po nie sięgać, bo nie będą miały na wkład własny do inwestycji – mówił Józef Swaczyna.

Według zapowiedzi ubytek dochodów w budżetach samorządów ma rekompensować nowo tworzona subwencja rozwojowa. Autorzy Polskiego Ładu deklarują też duże wsparcie dla mieszkańców wsi. Ma to dotyczyć sfery gospodarczej oraz komfortu życia.

- Podczas konwencji PiS z wielką uwagą przysłuchiwałem się założeniom tego wielkiego projektu Polski Ład, który jest programem odbudowy po tym czasie pandemii niszczącej wszelkie obszary życia społecznego, gospodarczego. Ten program ujmuje w sposób kompleksowy wszystkie obszary życia publicznego, gospodarczego i również rolnictwo. Nowy Ład będzie ściśle korelował z Krajowym Planem Obudowy, wielkimi środkami unijnymi wynegocjowanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego. To są dobre zapowiedzi dla rolnictwa. Czeka nas wiele nowych mechanizmów wsparcia. Będzie mocny nacisk na rodzinne gospodarstwa. W ostatnich latach rolnictwo bardzo mocno się wyspecjalizowało. Rolnicy łączyli się w grupy producentów. Natomiast nie możemy zapominać o rodzinnych gospodarstwach rolnych, których wciąż jest bardzo dużo. Nie możemy zapominać o młodym rolniku i wsparciu rozpoczynających działalność rolniczą. Jest też mocny nacisk na krótki łańcuch dostaw, aby jak najkrótsza była droga od pola do stołu, czyli sprzedaż bezpośrednia, co jest najbardziej korzystne dla polskiego rolnika - powiedział Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nasz rozmówca przedstawił też zakres wykorzystania przez opolskich rolników pieniędzy unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Nakreślił możliwości jakie da rolnictwu nowe rozdanie funduszy UE.

Zobacz także

2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej 2021-06-30, godz. 12:26 Ewa Kotula o ankietyzacji obszarów wiejskich w naszym regionie, która potrwa do połowy lipca - Skierowaliśmy ankietę do sołtysów z prośbą, aby przekazali nam co się w jego sołectwie dzieje i jaki zasób dane sołectwo posiada - mówiła w Południowej… » więcej 2021-06-30, godz. 11:06 Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali uchwałę nieudzielającą wotum zaufania, a wojewoda ją unieważnił… - Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo w takim duchu kształtuje się orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych i były też takie decyzje nadzorów… » więcej 2021-06-30, godz. 09:17 Piotr Pancześnik z Porozumienia Jarosława Gowina o licznej reprezentacji Opolszczyzny we władzach partii oraz o nowym… - To jest uhonorowanie obszaru, który jest dla nas niezwykle ważny, jakim jest samorząd - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Pancześnik z Porozumienia… » więcej 2021-06-29, godz. 13:05 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Wakacji w polityce nie ma, mamy za to kongresy partyjne, jeden za drugim. Dwa tygodnie temu kongres partii republikańskiej, w ubiegły weekend kongres Porozumienia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »