Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-05-11, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach związanych z pszczelarstwem

O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla rolnictwa i produkcji żywności.
- Pszczoły w naszych pasiekach są w różnym stanie. Zima nas nie rozpieszczała. Mamy rejony, gdzie świetnie przeżyły. Są też miejsca, gdzie 30 procent pszczół nie doczekało wiosny. Problemem są opryski na polach. Dzisiejsze rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia chemią. Kwitną rzepaki i wczoraj już mieliśmy pierwszy przypadek, gdy rolnik wykonywał zabiegi agrochemiczne łamiąc przepisy. Na szczęście jest to margines ogółu rolników. Zdecydowana większość wie jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin, aby nie szkodzić pszczołom. Nieodpowiedni oprysk takim środkiem jest równie destrukcyjny dla pszczół jak oprysk środkiem owadobójczym. Rolnikowi grozi za to np. utrata unijnej dotacji – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach.

Gmina Głuchołazy jest ważnym, ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej.

- Od trzech lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie. W ubiegłym roku ok. 250 pszczelarzy ukończyło naszą szkołę w Charbielinie. W tym roku, licząc tych co w czerwcu podejdą do egzaminu, będzie to kolejne 250 osób. Staliśmy się ośrodkiem znanym nie tylko w naszym województwie, ale i w ościennych województwach. Wiedzę o pszczołach poznają u nas ludzie nawet z Warszawy i z Rzeszowa. Pszczelarstwo jest modne. W tym roku założyliśmy „przedszkole pszczelarskie”. Taka osoba w naszych pasiekach przez rok poznaje wszystkie arkana pszczelarstwa. Za to nie bierzemy złotówki. Teraz otwieramy dzienne, pięcioletnie technikum pszczelarskie w Głuchołazach. Będzie to drugie takie technikum w Polsce - mówił Antoni Ożóg, który opowiedział też, jak od podstaw założyć swoją pasiekę.

Coraz popularniejsza jest apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym przedsięwzięcie finalizowane jest w Górach Opawskich.

- Mówi się, że każdy ul to jest taka aptek, z której odpowiednio korzystając możemy zastąpić kilku lekarzy. W wielu krajach południowych i wschodnich stosowane są domki apiterapii. Są w nich pszczoły oddzielone od człowieka. Leczenie polega na leżakowaniu i wdychaniu powietrza, które w ulu jest sterylnie czyste. Są tam związki, które niszczą grzyby, bakterie, a nawet wirusy. Taki domek będziemy mieli gotowy do końca maja. Stanie on w Pokrzywnej – poinformował prezes koła pszczelarzy w Głuchołazach.

W Prudniku powstaje edukacyjna pasieka. Ten innowacyjny projekt realizowany jest w szkole rolniczej, a związany jest z ochroną bioróżnorodności.

- W ramach środków unijnych pozyskaliśmy blisko milion złotych. Na bazie trochę zaniedbanego parku obok Zespołu Szkół Rolniczych tworzymy miejsce, w którym będą ule z hodowlą pszczół. Początkowo będzie to mała pasieka. Hodowlę mają prowadzić uczniowie techniku, do którego rozpoczynamy nabór. W budynku bursy tej szkoły tworzymy centrum pszczelarskie. Jest tam dobrze wyposażone laboratorium. Uczniowie prowadzić będą w nim badania jakości miodu, życia pszczół, chorób związanych z ich funkcjonowaniem. Będzie tam też część multimedialna poświęcona pszczołom i pszczelarstwu. Rozwiązanie to zaimplementowaliśmy z Kleczy Dolnej, gdzie znajduje się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Będziemy zachęcać całe rodzimy do zwiedzania naszego obiektu, w którym będą elementy edukacyjne i zabawowe – powiedział Janusz Siano, starosta prudnicki.

Zobacz także

2021-06-25, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start… - Mieliśmy w naszym województwie sporo szczęścia, prognozy „zagrożeniowe” na szczęście się nie sprawdziły. Burza spowolniła na terenie Czech, widzimy… » więcej 2021-06-24, godz. 17:02 "Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej… W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych… » więcej 2021-06-24, godz. 12:43 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Tomaszewskim, byłym piłkarzem i reprezentantem… - Paolo Sousa obejmując reprezentację Polski nie wziął sobie asystenta Polaka i praktycznie do wczoraj jeszcze błądził. Błądzi ze składem, błądzi z… » więcej 2021-06-24, godz. 09:30 Michał Siek, opolski kurator oświaty, o wrześniowej akcji szczepień w szkołach, "ataku antyszczepionkowców" i mijającym… - Wszystkim nam zależy na tym, żeby wszystkie dzieci od września wróciły do nauki stacjonarnej - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał Siek, opolski… » więcej 2021-06-23, godz. 20:46 Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich… » więcej 2021-06-23, godz. 18:46 Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach związanych z udzieleniem jej absolutorium z wykonania ubiegłorocznego… Rzadko się zdarza, aby rządzący gminą mieli problemy z uzyskaniem absolutorium z wykonania budżetu. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie zaopiniowała… » więcej 2021-06-23, godz. 13:08 Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych "Mamy wilcze prawo krytykować", "mnie w pełni cieszy wynik głosowania" - to komentarze po wczorajszej sesji sejmiku województwa, na której radni przyznali… » więcej 2021-06-23, godz. 09:28 Lek. med Weronika Juruć i Edyta Hanszke-Lodzińska z USK o akcji dezinformacyjnej antyszczepionkowców i akcji szczepień… - Akcja nie ma żadnych podstaw medycznych, merytorycznych. Jest przede wszystkim podejściem emocjonalnym. Ma po prostu wzbudzić strach i niepokój - powiedziała… » więcej 2021-06-22, godz. 17:14 Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu… Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą… » więcej 2021-06-22, godz. 14:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Były lider PO Grzegorz Schetyna został wczoraj (21.06) pełniącym obowiązki szefa regionu dolnośląskiego Platformy i tym samym wraca do Zarządu Krajowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »