Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes…
2021-05-05, 18:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży Pożarnych

Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu. Zrzeszają one 690 tysięcy członków.
- Zadanie utrzymania OSP spoczywa na samorządzie gminnym. OSP na Opolszczyźnie są bardzo dobrze wyposażone. Jesteśmy dumni, że te samochody pożarnicze w powiecie strzeleckim systematycznie się odnawiają. Praktycznie każdego roku jeden, albo dwa nowe samochody przychodzą do poszczególnych gmin. Na ten cel uzyskujemy dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znaczący wkład finansowy mają też gminy. Powiat finansuje zadania ponadgminne np. wyjazdy na zawody, na Mistrzostwa Polski. Mamy taką super jednostkę w Raszowej, która w MP zajmuje miejsca na podium i jeździ na olimpiady strażackie w Europie. Zdobywają też złote medale. Można powiedzieć, że generalnie powiat strzelecki strażami ochotniczymi stoi – stwierdził Józef Swaczyna, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Strzelcach Opolskich.

Problemem jednostek OSP z tego regionu były zarobkowe wyjazdy strażaków do Niemiec i Holandii. Obecnie nie ma tam kłopotów kadrowych.

- Nie mamy już związanych z tym obaw. Zwiększa się ilość jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W naszym powiecie jest ich 16 wśród 41 jednostek OSP. Na zawodach nie brakuje dziecięcych, młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych. Nie ma problemu z dopływem młodych ludzi. W straży uczą się m.in. dyscypliny. Patrząc na wyszkolenie jednostek będących w KSRT i w Państwowej Straży Pożarnej to nie ma wielkich różnic – mówił Józef Swaczyna.

Pojawił się ministerialny projekt dodatków emerytalnych dla członków OSP. Przewiduje on uposażenie w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia przyznawane ochotnikom, którzy w OSP służyli przez 25 lat.

- Ten projekt ustawy rodzi się, kluje już od kilkunastu lat. Możemy się spierać, czy te proponowane 200 złotych datku to jest dużo, czy mało. Uważam, że to jest mało. Prosiłbym tych rządzących, aby zastanowili się nad projektem obywatelskim z 2017 roku, który mówił o latach uczestnictwa w akcjach pożarniczych. Później był też projekt senacki. Uważam, że jak strażak udokumentuje 25 lat w OSP, uczestnictwo w akcjach to powinien mieć miesięcznie 500 złotych dodatku do emerytury. Idąc na kompromis to poniżej 400 złotych nie powinniśmy schodzić – analizował starosta strzelecki.

Przyznał, że problem jest upolitycznienie władz centralnych OSP, co odbija się też na nienajlepszym traktowaniu kierownictwa ochotniczych jednostek strażackich w terenie.

Zobacz także

2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej 2021-06-10, godz. 13:08 "Prosto z Sejmu" Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia o możliwości wystąpienia czwartej fali pandemii - Jesteśmy na etapie wygaszenia trzeciej fali epidemii. Trzeciej i największej, jaką do tej pory mieliśmy. Nadal mamy epidemię w Polsce i na świecie, ale… » więcej 2021-06-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym - Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy… » więcej 2021-06-09, godz. 18:13 Dr inż. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o 20-leciu uczelni - Uczelnia była te 20 lat temu kołem ratunkowym dla Nysy - powiedział prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »