Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad…
2021-05-05, 13:09 Autor: Jan Poniatyszyn

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie Odbudowy

Arkadiusz Wiśniewski i Konrad Gęsiarz [fot. Justyna Krzyżanowska / Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski i Konrad Gęsiarz [fot. Justyna Krzyżanowska / Paula Hołubowicz]
Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy, a w konsekwencji polskiego Planu Odbudowy. Ustawę poparło 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. W najbliższych latach z unijnego budżetu Polska może liczyć łącznie na 770 mld zł.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy blisko 57 miliardów euro na likwidację skutków pandemii.

- Jestem zadowolony z tego, że Polska jest w Unii Europejskiej. Integracja unijna z mocną rolą Polski jest tym kierunkiem, który popieram. W KPO są rozwiązania, które w tym kierunku idą. Niepokoi mnie to, co niepokoi również cześć posłów Zjednoczonej Prawicy. Jest to kwestia tych nowych kredytów, bo Polska będzie się zadłużać w obcej walucie i te pieniądze pójdą na pomoc i ten rozwój – powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Sejm odrzucił poprawki klubów opozycji do projektu ustawy o zwiększeniu zasobów własnych UE. Jedna z nich dotyczyła gwarancji 40 procent pieniędzy dla samorządów lokalnych.

- Diabeł tkwi w szczegółach i pytanie, na co będą wykorzystane te środki z KPO, bo Sejm zdecydował, że coś takiego jak Fundusz Odbudowy w ramach UE powstanie. Natomiast to, w jaki sposób będzie on wykorzystany przez poszczególne kraje, musi być ustalone w odpowiednich umowach, rozporządzeniach i tutaj mówimy już o KPO. Jest on planem wykorzystania tych pieniędzy unijnego Funduszu Odbudowy. Tutaj jest sporo wątpliwości nie tylko ze strony samorządów. Największe wątpliwości dotyczą tego, do kogo ta pomoc trafi. Z takiej pierwszej, pobieżnej lektury wynika, że ta pomoc trafi głównie do przedsiębiorstw państwowych, a nie do mieszkańców i samorządów. Widać, że samorządy są tymi, do których mają trafić kredyty. Czyli rząd zachęca nas do tego żebyśmy brali kredyty, które potem mieszkańcy Opola będą spłacać, a w wypadku firm państwowych będą bezpłatne dotacje na inwestycje. W takim kształcie jest to plan, który nie wspiera ludzi, a wspiera przedsiębiorstwa. Drugi z zarzutów jest taki, w jaki sposób te pieniądze będą wydawane, czyli ta nieprzejrzystość, niejasność tego dotycząca wyboru projektów do realizacji, kto będzie o tym decydował – mówił Arkadiusz Wiśniewski.

Na wniosek Lewicy w KPO zapisano powołanie komitetu monitorującego. Ma on nadzorować rozdział funduszy unijnych. W skład tego komitetu mają wchodzić przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji społecznych i związkowych.

- Niestety komitet monitorujący nie ma żadnych kompetencji władczych. Bardziej będzie wyglądał jak kwiatuszek do kożuszka, czyli taka wydmuszka, która formalnie mówić będzie, że wszystko jest w porządku. Potwierdza to intencje oparte na nietransparentnym wydawaniu pieniędzy w takich wątpliwych regulacjach i nie na to, co jest potrzebne ludziom, ale na to, co podoba się temu, czy innemu działaczowi partii. W tym sensie te zapisy są również rozczarowujące – uważa prezydent Opola.

W dalszej części programu o opinię na temat Krajowego Planu Odbudowy i polityki rządu zapytaliśmy starostę namysłowskiego.

- Oceniam dość pozytywnie cała tę politykę odbudowy. To są pieniądze unijne, jakich Polska jeszcze nie miała. Tym bardziej, że część tych pieniędzy trafi do samorządów, do naszych szpitali, a wiemy, że obecnie bardzo ich potrzebują. Cały ten plan odbudowy jest skonstruowany optymalnie do potrzeb, jakie już ma w związku z tą epidemią. Rok epidemii sprawił, że musimy działać szeroko we wszystkich dziedzinach gospodarki i życia publicznego. Dlatego uważam, że takie rozłożenie tego funduszu jest jak najbardziej zasadne i przysporzy to dużo dobrego mieszkańcom całego kraju – powiedział Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski.

KPO będzie podstawą wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Przewiduje on inwestycje blisko 24 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 mld euro w formie pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli skorzystać jedynie z pożyczek.

- Uważam, że wszyscy, którzy będą mieli dobry pomysł na inwestycje, będą mogli skorzystać z takich dotacji. Liczę, że ta cześć pożyczkowa będzie bardziej dla tych samorządów, które będą miały jakiś problem z wkładem własnym do realizowanych inwestycji. Nie wszystkie inwestycje będą w stu procentach pokrywane. Natomiast dobre pomysły będą przychylnie oceniane i każdy będzie miał szansę na uzyskanie tych dotacji – stwierdził Konrad Gęsiarz.

Zobacz także

2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej 2021-06-10, godz. 13:08 "Prosto z Sejmu" Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia o możliwości wystąpienia czwartej fali pandemii - Jesteśmy na etapie wygaszenia trzeciej fali epidemii. Trzeciej i największej, jaką do tej pory mieliśmy. Nadal mamy epidemię w Polsce i na świecie, ale… » więcej 2021-06-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym - Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy… » więcej 2021-06-09, godz. 18:13 Dr inż. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o 20-leciu uczelni - Uczelnia była te 20 lat temu kołem ratunkowym dla Nysy - powiedział prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »