Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz…
2021-04-20, 17:23 Autor: Jan Poniatyszyn

Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa, o problematycznych zmianach w funkcjonowaniu gminnej oświaty

Brygida Pytel oraz Janusz Wójcik [fot. archiwum Radia Opole]
Brygida Pytel oraz Janusz Wójcik [fot. archiwum Radia Opole]
Reforma szkolnictwa, likwidacja gimnazjów, zmiany w przepisach oświatowych nadal powodują reperkusje w funkcjonowaniu sieci szkół podstawowych. Szczególnie borykają się z tym małe gminy, gdzie jest niewielka liczba uczniów.
Izbicko jest jedną z najmniejszych gmin Opolszczyzny. Aby usprawnić funkcjonowanie oświaty w 2010 roku powołano Zespół Szkół Gminy Izbicko.

- Wówczas sytuacja w gminie była dosyć trudna. Mieliśmy dwie szkoły podstawowe, które właściwie należało zamknąć, bo było tam bardzo mało dzieci. Żeby tego uniknąć, po wielu wyliczeniach i rozpatrywaniu różnych wariantów, doszłam do wniosku, że najlepiej będzie powołać Zespół Szkół Gminy Izbicko. Chcieliśmy utrzymać te małe szkoły. Mieliśmy pozytywne opinie kuratora i wojewody. Do tego zespołu wchodziły wszystkie szkoły i przedszkola. Wtedy było to bardzo dobre rozwiązanie. Jest ono dobre i teraz, bo jest jeden pracodawca dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Jest prościej manewrować między szkołami ze wszystkimi zastępstwami, czy godzinami ponadwymiarowymi. Gdy są to pojedyncze placówki, to jest z tym bardzo trudno. W ubiegłym roku ZSG Izbicko został rozwiązany. Pewna grupa nauczycieli uznała, że funkcjonuje on niezgodnie z prawem. Pisali skargi do wojewody i kuratora. Nowa wykładnia prawna jednoznacznie określała, że nie wolno łączyć placówek tego samego typu. Odwołaliśmy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wykazaliśmy wszystkie plusy takiego funkcjonowania, a szczególnie dla małych gmin. Jednak zostaliśmy zmuszeni do rozwiązania tego zespołu szkół gminy. Bardzo nad tym ubolewam. Teraz mamy cztery placówki. Nauczyciele mają po kilka godzin w różnych szkołach, mają więcej umów o pracę, o zastępstwa. Jest to o wiele bardziej skomplikowane niż było poprzednio. Powinna nastąpić zmiana prawa oświatowego, aby można było łączyć placówki tego samego typu, gdy jest na to zgoda samorządu lokalnego – przedstawiła problem Brygida Pytel, wójt Izbicka.

Obecnie w gminie Izbicko funkcjonują cztery placówki oświatowe, w tym dwa zespoły szkolno-przedszkolne. Wójta zapytaliśmy, dlaczego dla wszystkich tych jednostek ogłoszono konkursy na dyrektorów: - Konkurs miał być ogłoszony już w tamtym roku, kiedy powstały te cztery placówki. Miało się to odbywać w maju, ale z powodu pandemii nie dostaliśmy zgody na powołanie komisji konkursowych. Pełnienie obowiązków powierzyliśmy dyrektorom na rok. Teraz, żeby ustabilizować sytuację w tym zakresie ogłosiliśmy konkursy. W ubiegłym roku do szkół dopłaciliśmy dwa miliony złotych. Przedszkola kosztowały nas 1,8 mln złotych. Dla naszej gminy jest to ogromy wydatek, bo mamy bardzo mały budżet, a subwencja oświatowa nie wystarcza. W tej kwocie nie ma remontów, które przeprowadzamy. Staramy się, aby nasze dzieci miały jak najlepsze warunki. Szkołę podstawową w Izbicku przenieśliśmy do budynku, gdzie było gimnazjum. W szkole podstawowej robimy przedszkole. Na to uzyskaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedszkole będzie funkcjonowało od września. Teraz otrzymaliśmy dofinansowanie na termomodernizację następnego budynku oświatowego.

Po kilku latach dyskusji z władzami Korfantowa zrealizowany zostanie postulat mieszkańców Ścinawy. Od września w tamtejszej szkole podstawowej będą klasy 1-8.

- Byłem zwolennikiem utworzenia w tej miejscowości klas 1-6. Nie pozwala na to reforma oświaty. Ścinawa to jest dość duża miejscowość. Jest tam blisko stu uczniów. W rozmowach z kuratorem i mieszkańcami analizowaliśmy to od kilku lat. Mieszkańcy chcą tej ośmioklasowej szkoły. Uważają, że ona się utrzyma. Więc daję taką szansę. Działamy na zasadzie prospołecznej – powiedział Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa.

Dużym wysiłkiem finansowym gmina zainwestowała w budowę nowoczesnego gimnazjum w Korfantowie, gdzie m.in. uczęszczają starsi uczniowie ze Ścinawy.

- Na 20 lat został zaciągnięty kredyt. Szkoła ta kosztowała 8 mln, a w sumie spłacanych jest 14,5 mln złotych. Do końca 2029 roku będziemy spłacali budowę gimnazjum, którego już nie ma. Dzisiaj w tym obiekcie są klasy 4-8. Jest 11 oddziałów szkolnych i ponad 200 uczniów. Jest tam też siedem oddziałów przedszkolnych. Są też dwa oddziały żłobkowe. Dużo naszych mieszkańców pracuje za granicą. Młode małżeństwa często skazane są na samodzielne wychowywanie dzieci. Dlatego kilka lat temu zdecydowaliśmy się otworzyć żłobek. Obłożenie jest coraz większe. Mamy też w gminie cztery przedszkola, gdzie jest jeszcze dużo wolnych miejsc – mówił burmistrz Korfantowa.

Zobacz także

2021-05-26, godz. 09:15 Dariusz Byczkowski, radny sejmiku województwa o finansowani i działalności instytucji kultury w regionie Ministerstwo kultury i sportu przekaże rocznie mnie mniej niż 2 mln 259 tys. zł na funkcjonowanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. - Nam to bardzo ułatwi… » więcej 2021-05-25, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o wpływie pandemii na finanse gmin i wsparcie… Zadania własne gmin obejmują też finasowanie kultury fizycznej. Samorządy lokalne utrzymują obiekty sportowe i rekreacyjne. Wspierają też kluby sportowe… » więcej 2021-05-25, godz. 13:27 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Jesteśmy bliscy porozumienia: Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane… » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie o Planie dla Polski, programie "Własny Kąt" czy ziemi za złotówkę - Nasze propozycje są naprawdę dobrze przemyślane, dobrze opracowane, policzone, bo wskazujemy również źródła finansowania. Te propozycje złożone w formie… » więcej 2021-05-25, godz. 09:47 Michał Kalinowski, lider Nowej Lewicy w regionie o programie dla Polski po pandemii - Program, nie kłótnie. To jest odpowiedź na Polski Ład ale przede wszystkim odpowiedź na pandemię i ostatni trudny rok, gdzie większość z nas musiała… » więcej 2021-05-24, godz. 18:50 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło… » więcej 2021-05-24, godz. 13:11 Poseł Rajmund Miller o "recepcie na zdrowie" postulowanej przez KO, minimalnych wynagrodzeniach dla niektórych pracowników… Gościem Południowej Loży Radiowej był dziś Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej, którego pytaliśmy o szczegóły propozycji "Receoty na zdrowie"… » więcej 2021-05-24, godz. 09:30 Poseł Kamil Bortniczuk o nowej partii, którą tworzy m.in. z Adamem Bielanem i Polskim Ładzie Ta część członków Porozumienia, która nie sympatyzuje z Jarosławem Gowinem przejdzie pod nowy szyld - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Kamil… » więcej 2021-05-21, godz. 20:15 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, o współpracy z obwodem iwanofrankiwskim oraz o pilotażowym… Coraz więcej obcokrajowców mieszka i pracuje na Opolszczyźnie. Wśród tych przybyszów dominują obywatele Ukrainy. Tamtejszy obwód iwanofrankiwski jest regionem… » więcej 2021-05-21, godz. 16:40 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum… W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »