Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz…
2021-04-20, 17:23 Autor: Jan Poniatyszyn

Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa, o problematycznych zmianach w funkcjonowaniu gminnej oświaty

Brygida Pytel oraz Janusz Wójcik [fot. archiwum Radia Opole]
Brygida Pytel oraz Janusz Wójcik [fot. archiwum Radia Opole]
Reforma szkolnictwa, likwidacja gimnazjów, zmiany w przepisach oświatowych nadal powodują reperkusje w funkcjonowaniu sieci szkół podstawowych. Szczególnie borykają się z tym małe gminy, gdzie jest niewielka liczba uczniów.
Izbicko jest jedną z najmniejszych gmin Opolszczyzny. Aby usprawnić funkcjonowanie oświaty w 2010 roku powołano Zespół Szkół Gminy Izbicko.

- Wówczas sytuacja w gminie była dosyć trudna. Mieliśmy dwie szkoły podstawowe, które właściwie należało zamknąć, bo było tam bardzo mało dzieci. Żeby tego uniknąć, po wielu wyliczeniach i rozpatrywaniu różnych wariantów, doszłam do wniosku, że najlepiej będzie powołać Zespół Szkół Gminy Izbicko. Chcieliśmy utrzymać te małe szkoły. Mieliśmy pozytywne opinie kuratora i wojewody. Do tego zespołu wchodziły wszystkie szkoły i przedszkola. Wtedy było to bardzo dobre rozwiązanie. Jest ono dobre i teraz, bo jest jeden pracodawca dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Jest prościej manewrować między szkołami ze wszystkimi zastępstwami, czy godzinami ponadwymiarowymi. Gdy są to pojedyncze placówki, to jest z tym bardzo trudno. W ubiegłym roku ZSG Izbicko został rozwiązany. Pewna grupa nauczycieli uznała, że funkcjonuje on niezgodnie z prawem. Pisali skargi do wojewody i kuratora. Nowa wykładnia prawna jednoznacznie określała, że nie wolno łączyć placówek tego samego typu. Odwołaliśmy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wykazaliśmy wszystkie plusy takiego funkcjonowania, a szczególnie dla małych gmin. Jednak zostaliśmy zmuszeni do rozwiązania tego zespołu szkół gminy. Bardzo nad tym ubolewam. Teraz mamy cztery placówki. Nauczyciele mają po kilka godzin w różnych szkołach, mają więcej umów o pracę, o zastępstwa. Jest to o wiele bardziej skomplikowane niż było poprzednio. Powinna nastąpić zmiana prawa oświatowego, aby można było łączyć placówki tego samego typu, gdy jest na to zgoda samorządu lokalnego – przedstawiła problem Brygida Pytel, wójt Izbicka.

Obecnie w gminie Izbicko funkcjonują cztery placówki oświatowe, w tym dwa zespoły szkolno-przedszkolne. Wójta zapytaliśmy, dlaczego dla wszystkich tych jednostek ogłoszono konkursy na dyrektorów: - Konkurs miał być ogłoszony już w tamtym roku, kiedy powstały te cztery placówki. Miało się to odbywać w maju, ale z powodu pandemii nie dostaliśmy zgody na powołanie komisji konkursowych. Pełnienie obowiązków powierzyliśmy dyrektorom na rok. Teraz, żeby ustabilizować sytuację w tym zakresie ogłosiliśmy konkursy. W ubiegłym roku do szkół dopłaciliśmy dwa miliony złotych. Przedszkola kosztowały nas 1,8 mln złotych. Dla naszej gminy jest to ogromy wydatek, bo mamy bardzo mały budżet, a subwencja oświatowa nie wystarcza. W tej kwocie nie ma remontów, które przeprowadzamy. Staramy się, aby nasze dzieci miały jak najlepsze warunki. Szkołę podstawową w Izbicku przenieśliśmy do budynku, gdzie było gimnazjum. W szkole podstawowej robimy przedszkole. Na to uzyskaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedszkole będzie funkcjonowało od września. Teraz otrzymaliśmy dofinansowanie na termomodernizację następnego budynku oświatowego.

Po kilku latach dyskusji z władzami Korfantowa zrealizowany zostanie postulat mieszkańców Ścinawy. Od września w tamtejszej szkole podstawowej będą klasy 1-8.

- Byłem zwolennikiem utworzenia w tej miejscowości klas 1-6. Nie pozwala na to reforma oświaty. Ścinawa to jest dość duża miejscowość. Jest tam blisko stu uczniów. W rozmowach z kuratorem i mieszkańcami analizowaliśmy to od kilku lat. Mieszkańcy chcą tej ośmioklasowej szkoły. Uważają, że ona się utrzyma. Więc daję taką szansę. Działamy na zasadzie prospołecznej – powiedział Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa.

Dużym wysiłkiem finansowym gmina zainwestowała w budowę nowoczesnego gimnazjum w Korfantowie, gdzie m.in. uczęszczają starsi uczniowie ze Ścinawy.

- Na 20 lat został zaciągnięty kredyt. Szkoła ta kosztowała 8 mln, a w sumie spłacanych jest 14,5 mln złotych. Do końca 2029 roku będziemy spłacali budowę gimnazjum, którego już nie ma. Dzisiaj w tym obiekcie są klasy 4-8. Jest 11 oddziałów szkolnych i ponad 200 uczniów. Jest tam też siedem oddziałów przedszkolnych. Są też dwa oddziały żłobkowe. Dużo naszych mieszkańców pracuje za granicą. Młode małżeństwa często skazane są na samodzielne wychowywanie dzieci. Dlatego kilka lat temu zdecydowaliśmy się otworzyć żłobek. Obłożenie jest coraz większe. Mamy też w gminie cztery przedszkola, gdzie jest jeszcze dużo wolnych miejsc – mówił burmistrz Korfantowa.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »