Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-04-01, 17:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o emeryturach stażowych, o których wprowadzenie zabiegają związki zawodowe

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o emeryturach stażowych, o których wprowadzenie zabiegają związki zawodowe
Wpisanie emerytury stażowej do "Nowego Ładu" oraz ogólnopolska akcja kierowania do parlamentarzystów wniosków o wprowadzenie emerytur stażowych - tak OPZZ walczy o wprowadzenie w Polsce zmian w systemie emerytalnym. Emerytury stażowe pozwalają przejść na emeryturę po 35 latach pracy (kobieta) lub 40 latach pracy (mężczyzna) jeśli przez cały ten okres opłacało się składki.
- Inicjatywa trwa już od 10 lat, mieliśmy nadzieję, że zostanie przełożona na język prawa, kiedy została wsparta przez Solidarnosć. - powiedział dr Jerzy Szteliga z OPZZ. Wyjaśnia on, że taka emerytura byłaby korzystna szczególnie dla tych, którzy się usamodzielnili wcześnie, wcześnie zaczęli pracować. - Mogli by decydować, czy pracują do osiągnięcia wieku emerytalnego czy przechodzą na emeryturę wcześniej - dodał. - Pojawiłaby się ta iskierka wolnego wyboru.

- Emerytury stażowe funkcjonują w Polsce. Na przykład służby mundurowe mają prawo przejścia wcześniej w stan nieczynności zawodowej. Byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, kiedy na rynku pracy był głód miejsc pracy - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Pozwoliłoby to zwolnić część miejsc pracy. Jestem za każdym rozwiązaniem, które gwarantuje poszerzenie wolności. Mam tylko pewne wątpliwości, czy osoby decydujące się na taką emeryturę mogłyby nadal pracować - dodał.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność podkreślił, że przewodniczący związku spotkał się w lutym z prezydentem Andrzejem Dudą. - Pan Prezydent zadeklarował, że projekt w tej sprawie będzie złożony do sejmu w pierwszym półroczu 2021. Nie upieramy się, żeby emerytury stażowe były po przepracowaniu 40 lat, może być to na przykład po 42 latach pracy. Tak, aby nie obciążało to systemu ZUS - wyjaśnił. - Zrobimy wszystko, żeby wprowadzić emerytury stażowe do naszego prawa - dodał.

- Cały czas tworzymy takie "protezy" w systemie emerytalnym. Brakuje systemowego podejścia. Nie może być tak, że te emerytury stażowe okażą się bardzo niskie, bo z pierwszych obliczeń wynika, że musiałyby być niskie - zauważył dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA. - Uważam, że powinna być większa swoboda wyboru dotycząca tego jak długo się pracuje.

Zobacz także

2021-05-20, godz. 11:20 "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem m.in. o sytuacji… Magdalena Ogórek pytała swojego gościa czy Platforma Obywatelska nie podąża drogą rozpadającego się SLD sprzed kilkunastu lat, o ostatnie spotkanie parlamentarzystów… » więcej 2021-05-20, godz. 09:03 Ryszard Wilczyński, poseł PO o wieczornym spotkaniu partii, oczyszczeniu atmosfery i planowanej ofensywie - To było bardzo dobre spotkanie, konieczne i oczekiwane - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Uczestniczył… » więcej 2021-05-19, godz. 18:17 Robert Węgrzyn, radny sejmiku oraz Sławomir Wołkowiecki i Marek Piasecki, radni Kędzierzyna-Koźla, o rezygnacji ze… Małgorzata Tudaj złożyła rezygnację ze stanowiska starosty kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczy to względami osobistymi. Jej rezygnacja oznacza też ponowny… » więcej 2021-05-19, godz. 13:17 Dominik Pikos, wójt Turawy m.in. o inwestycjach przy Jeziorze Turawskim i planowanej budowie obwodnicy Zawady - Przygotowania do sezonu letniego idą pełna parą, ale też przygotowujemy się jeśli chodzi o inwestycje. Akurat we wtorek została podpisana umowa na remont… » więcej 2021-05-19, godz. 13:15 Andrzej Kasiura o jednej z większych inwestycji, czyli przebudowie stopnia wodnego Krapkowice - Pandemia utrudniła nasze życie spoleczno-kultpuralne, ale muszę powiedzieć że inwestycje realizujemy w pełni - mówił w Południowej Loży Radiowej Andrzej… » więcej 2021-05-19, godz. 09:28 Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią… - Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne… » więcej 2021-05-18, godz. 17:21 Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu, o wpływie Polskiego Ładu na powiaty… Rządowy program Polski Ład ma znacząco zmienić funkcjonowanie gospodarki oraz zmodernizować tereny wiejskie. Nowy program Zjednoczonej Prawicy przewiduje… » więcej 2021-05-18, godz. 13:13 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W programie komentarze na temat rządowego programu Polski Ład, który stał się programem całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Ma on pomóc wyprowadzić kraj… » więcej 2021-05-18, godz. 09:08 Janusz Kowalski o wkładzie Solidarnej Polski do Polskiego Ładu, "tonięciu" Platformy Obywatelskiej i współpracy Rafała… - Jutro zaczyna się posiedzenie sejmu, zaczynamy przyspieszenie legislacyjne po przedstawieniu Polskiego Ładu przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie –… » więcej 2021-05-17, godz. 17:24 Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów… Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.:… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »