Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, zaskoczony przesłaniem…
2021-03-31, 10:06 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, zaskoczony przesłaniem pomnika upamiętniającego bohaterów powstań śląskich, który ma powstać w Opolu

Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani tą inicjatywą -powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim z którym rozmawialiśmy o inicjatywie utworzenia pomnika poświęconego bohaterom powstań śląskich, który ma powstać w Opolu, na nowej części cmentarza na Półwsi.
- Ta inicjatywa w zamyśle ma po raz kolejny upamiętnić tylko jedną stronę tamtych wydarzeń. A wiemy, że te wydarzenia podzieliły sąsiadów, po dzień dzisiejszy mamy potonków, którzy żyją na Górnym Śląsku, tych potomków obydwu stron konfliktu. Wydawałoby się, że 100 lat od tych wydarzeń jest dobrym momentem by tworzyć upamiętnienia bardziej uniwersalne – mówił Rafał Bartek.

Nasz gość przypomniał słowa byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podczas 90 rocznicy powstań śląskich powiedział, że „składamy hołd heroizmowi powstańców, bez których Śląsk nei byłby częścią Polski, ale szanujemy również wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań”.

- Ja osobiście znam przypadki rodzin, w których przodkowie - bracia stanęli po dwóch różnych stronach konfliktu – dodał nasz gość i wyraził też zdziwienie, że pomnik ma upamiętniać mieszkańców powiatu opolskiego, czyli nie samego Opola.

- Tymczasem na terenie samego Opola byli polegli czy też zmarli w ówczesnym okresie, byli to też żołnierze brytyjscy czy francuscy. Zapominamy jaką role odgrywało Opole w historii Europy i świata, że tu funkcjonowała Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa. Byli tu żołnierze brytyjscy i 31 z nich spoczywa na mocno zaniedbanym cmentarzu na ul. Wrocławskiej – przypomniał Bartek.

Zarząd TSKN opublikował już swoje oficjalne stanowisko, w którym pojawia się także apel do Rady Miasta Opola o „ponowną analizę przesłania jakie będzie towarzyszyć nowo powstającemu upamiętnieniu”.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej 2021-05-07, godz. 09:35 Dr Bartłomiej Machnik o sytuacji w koalicji rządzącej i w opozycji po głosowaniu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Jeśli chodzi o rządzących to jest bez zmian. Mniejsze ugrupowania chcą po prostu pokazać swoją podmiotowość. A w przypadku opozycji, to odsądzanie Lewicy… » więcej 2021-05-06, godz. 18:53 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym jak mądrze wykorzystać pieniądze, które trafią do nas… Naszymi gośćmi byli dr Witold Potwora (ekonomista, WSZiA Opole), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kulis (opolska loża BCC) oraz Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący… » więcej 2021-05-06, godz. 12:42 Wicepremier Jarosław Gowin o konwencjach Porozumienia w regionach i sytuacji w Zjednoczonej Prawicy - Wspaniale, że doskonale rozwija się Warszawa, Wrocław czy mój rodzinny Kraków, ale równie ważne są takie miasta jak Opole, Kluczbork czy Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2021-05-06, godz. 12:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy o… Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Temat rozmowy dotyczył wtorkowego głosowania… » więcej 2021-05-06, godz. 09:56 Longin Bartnik o o tym, że unijny Fundusz Odbudowy to zdaniem Konfederacji fundusz zadłużenia - To jest Fundusz Zadłużenia. Niemcy w imieniu Europy będą zaciągać długi, a Europa będzie te długi spłacać – powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-06, godz. 09:43 Marcin Ociepa o dyskusji o polityce zagranicznej z udziałem ekspertów w Opolu i głosowaniu w sejmie na temat FO - Konferencje są pomyślane tak, aby ważne tematy krajowe i międzynarodowe podnosić w regionach, czyli żeby pokazać, że dyskusja o wyzwaniach współczesnego… » więcej 2021-05-05, godz. 18:13 Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży… Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu… » więcej 2021-05-05, godz. 13:09 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie… Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »