Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie…
2021-03-15, 17:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie strategii rozwoju regionu do 2030

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwają konsultacje społeczne projektu „Strategia Opolskie 2030”. W dokumencie tym zawarto kierunki działań w tej dekadzie, a ich celem ma być rozwój Opolszczyzny. Strategia ta jest też niezbędna do skutecznego pozyskiwania i wydatkowania funduszy unijnych.
W strategii tej czytamy, że sytuacja społeczna województwa wskazuje m.in. na spadek zasięgu ubóstwa ekonomicznego i liczby osób korzystających z pomocy społecznej.

- Chyba troszeczkę uogólniono ten temat. Faktycznie wzrost wydatków na opiekę społeczną w gminach jest absolutnie zauważalny i to o kilka procent rocznie. Myślę, że przy tej ocenie posiłkowano się wskaźnikami bardziej makroekonomicznymi z uwzględnieniem wydatków socjalnych, które generuje rząd transferując je poprzez samorządy do gospodarstw domowych. O ile zmniejszenie ubóstwa można postrzegać jako sukces Programu Rodzina 500 Plus, o tyle absolutnie nie jest ten program sukcesem w kontekście walki z depopulacją. To jest słaba strona Opolszczyzny. Mieliśmy projekt specjalnej strefy demograficznej, który miał poprawić dzietność, ale to się nie udało zrobić. Także transfery socjalne nie poprawiają te sytuacji. Ja bym ostrożnie podchodził do tego wskaźnika zmniejszenia ubóstwa. Ten problem dostrzegam w całej Polsce - powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Projekt nowej strategii podejmuje też problem depopulacji. Wskazuje się na ubytek ludności, który w największym stopniu dotyka gminy peryferyjne, położone w południowej części Opolszczyzny. Czy dla mieszkańców tych gmin są optymistyczne prognozy wynikające z nowej strategii samorządu województwa?

- Mamy Opolszczyznę dwóch prędkości. Polecam przeanalizowanie raportów z działalności Powiatowych Urzędów Pracy. Jasno z nich wynika, że np. mieszkańcy powiatu nyskiego zarabiają średnio miesięcznie o 600 złotych mniej niż jest średnia całego województwa. To jest jasny sygnał, gdzie ludzi chcą pracować. Dlatego tam się też przenoszą z rodzinami. Proces deindustrializacji jest bardzo mocno zauważalny w powiatach prudnickim, głubczyckim, nyskim, czy też brzeskim. Atutem Opolszczyzny jest autostrada A4. Przyciągnęła inwestorów w wielu miastach. Takiego boomu gospodarczego nie widzę jednak w województwie opolskim. To jest porażka wszystkich ekip rządzących zarówno Polską, jak i naszym województwem. Nie da się zatrzymać tego trendu, gdzie większe aglomeracje „zasysają” młodych ludzi, którzy się tam przenoszą. Nie dostrzegam koncepcji uprzemysłowienia naszych terenów. Kiedy są wielkie sukcesy Opola to do tego miasta ściąga wielu młodych ludzi z całego regionu. Ta strategia, ten dokument nie przekonuje mnie, żeby ten trend odwrócić – stwierdził lider SLD na Opolszczyźnie.

W projekcie nowej strategii dla regionu stwierdza się, że w skali europejskiej województwo opolskie zaliczane jest do grupy regionów „innowatorów o skromnych wynikach”. „Należy położyć nacisk na dalszy rozwój potencjału badawczo-rozwojowego”. Czy odpowiednie jest dotychczasowe wsparcie dla badań naukowych opolskich uczelni?

- Jestem pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Uważam, że ilość środków w kierunku poszerzania know how opolskich naukowców jest zadowalająca. Wielka jest w tym rola regionalnego programu operacyjnego. To nie tylko decyzje zarządu województwa, ale przede wszystkim działalność Komisji Europejskiej powoduje, że pieniądze są transferowane w te miejsca. Mam nadzieję, że trend w tym zakresie będzie utrzymany – stwierdził Woźniak.

Jego zdaniem przy opracowaniu takiej strategii dla województwa powinno się bazować na osobach związanych z regionem. Strategii Opolskie 2030 zarzucił, że nie jest szczegółowa, tzn. nie zawiera m.in. mierzalnych celów oraz terminów ich realizacji. Uwagi do tego dokumentu można zgłaszać do końca kwietnia.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »