Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków…
2021-02-26, 17:12 Autor: Marcin Skomudek

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych ochroną przyrody

Barbara Zając i Ireneusz Hebda
Barbara Zając i Ireneusz Hebda
W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów między ochroną przyrody, a rozwojem turystyki i realizacją różnych inwestycji.
Park krajobrazowy jest niższą formą ochrony przyrody niż park narodowy.

- Jest to liberalniejsza forma ochrony przyrody, gdzie pełniej jest realizowana funkcja turystyczna, rekreacyjna oraz tej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, leśnictwem. Plany ochrony sporządzane dla parków krajobrazowych wskazują obszary do zagospodarowania np. zabudową mieszkaniową, czy typowo inwestycyjnego. Wskazane są też miejsca wyłączone z zagospodarowania, czyli rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. W toku konsultacji staramy się zawsze brać pod uwagę pomysły gmin, które leżą na terenach parków krajobrazowych. Bierzemy udział przy tworzeniu studiów, czy planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Parki krajobrazowe nie są radykalnie obostrzone. Mamy całe wsie osadnicze, małe jednostki zurbanizowane. Często mieszkańcy gmin nawet nie wiedzą, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego - powiedział Ireneusza Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W programie pytaliśmy go też o działalność tej instytucji oraz o opinię na temat planów Lasów Państwowych, które chcą wprowadzić program „Nocowanie w lesie". Chodzi o wyznaczenie terenów do nocowania na dziko.

W Polsce jest blisko 1300 gmin, gdzie są obszary objęte szczególną ochroną przyrodniczą. W gminie Pokój znajduje się Stobrawski Park Krajobrazowy.

- Jest to ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla następnych pokoleń. W niektórych konkursach o fundusze unijne położenie na obszarze chronionym jest dodatkowo punktowane m.in. przy rozbudowie kanalizacji. Rolnicy mają dodatkowe dopłaty. Minusem jest brak możliwości budowy zakładów, które budżetowi gminy przynoszą dochody m.in. z tytułu podatków od nieruchomości. Mieszkańcy muszą prowadzić uzgodnienia związane z inwestycjami, wycinką drzew w pasie drogowym - powiedziała Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Popiera ona postulat Związku Gmin Wiejskich, który złożył projekt ustawy wprowadzającej subwencję ekologiczną. Ma to być forma rekompensaty dla gmin za utracone szanse rozwojowe na terenach, gdzie występują różne formy ochrony przyrody.

Zobacz także

2021-04-23, godz. 13:50 Młodzieżowa Loża Radiowa o wzmocnieniu młodzieżowych rad działających przy samorządach i szczycie klimatycznym… Sejm uchwalił ustawę ws. młodzieżowych rad gmin, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa. Młodzieżowe rady mają mieć "charakter konsultacyjny, doradczy… » więcej 2021-04-23, godz. 10:08 Anna Zalewska o umowach jakie Komisja Europejska zawiera z producentami szczepionek, Zielonym Certyfikacie, rezolucji europosłów… - Trwa analiza prawna i myślę, że będzie bardzo skomplikowana. UE i KE powinna być konsekwentna, jeśli podpisuje złe umowy i pozwala na dyktat firm farmaceutycznych… » więcej 2021-04-22, godz. 17:32 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu… W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało… » więcej 2021-04-22, godz. 12:09 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską o sporze wokół tablicy… - Burmistrz Głogówka postanowił starą i zniszczoną tablicę wymienić i dodać nową z nową inskrypcją "Polskim patriotom wyrazy hołdu składają mieszkańcy… » więcej 2021-04-22, godz. 10:25 Józef Swaczyna o punkcie szczepień w Strzelcach Opolskich, uroczystościach na Górze św. Anny i sprawie tablicy w … - Przygotowano 6 stanowisk, mamy też namioty gdzie będziemy weryfikować ludzi. Najgorsze ze nie ma szczepionek i chętnych. To jest przykre, mamy około 400-500… » więcej 2021-04-22, godz. 09:41 Tomasz Halski o tym jak wygląda system szczepień na opolskim Toropolu - W punkcie jest 2,5 tys. dawek, w piątek dojedzie kolejna dostawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, koordynator prac w punkcie szczepień… » więcej 2021-04-21, godz. 20:38 Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka, o nieudanej próbie reorganizacji sieci szkół w tej gminie Rada Miejska Ozimka przegłosowała intencyjne uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku oraz w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej… » więcej 2021-04-21, godz. 19:21 Dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego… W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do sporu wokół tablicy pamiątkowej, która w Głogówku miała uczcić setną rocznicę wybuchu III Powstania… » więcej 2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »