Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii…
2021-01-19, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne
- Z tego co obserwuję znaczna część seniorów jest zainteresowana szczepieniem. Oczywiście jest wiele osób pośród nich, którzy maja wątpliwości, są sceptyczni, po prostu nie mają pełnej wiedzy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, pracujący w szpitalu covidowym w Kędzierzynie-Koźlu. - Brakuje wiedzy o najnowszych osiągnięcia medycyny, czyli szczepionkach mRNA. Trudno się dziwić ludziom w tym wieku z ograniczonym dostępem do mediów elektronicznych i publikacji naukowych.
Dr Mazur wyjaśnił, że szczepionka przeciwko covid-19 jest ogromnym osiągnięciem nauki. Żadnego materiału biologicznego szczepiony nie otrzymuje. To syntetyczny produkt i z tego powodu jest rewelacyjna. Gość Porannej Loży Radiowej jest już zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, powiedział, że odczuwał tylko lekki ból ręki.

Opowiadał też o pracy w szpitalu w warunkach pandemii.

- Przyzwyczailiśmy się niestety do tego, ale na początku było to dosyć drastyczne przeżycie dla lekarzy i pielęgniarek - mówił dr Andrzej Mazur. Praca w kombinezonie chroniącym przed zakażeniem jest trudna. - Operowanie w tych kostiumach ochronnych jest zdecydowanie trudniejsze, szczególnie w nagłych przypadkach. Czasem, widziałem to, chirurg zrzuca osłonę oczu, żeby móc precyzyjnie operować i nie są to rzadkie przypadki. Prawie wszyscy przechorowaliśmy covid zarażając się od pacjentów. Jeden z naszych kolegów zmarł.

Gość Porannej Loży Radiowej podkreślał, że covid jest wyjątkowym wirusem, bo wnikając do komórki zabija ją. Inne wirusy zakażają komórki, ale ona potem zdrowieje. - Ponieważ komórka ginie, tak fatalnie wyglądają płuca ozdrowieńców. W najcięższych przypadkach jedynym leczeniem w przyszłości tych strat, które się poniosło w wyniku zachorowania, będzie transplantacja. Ludzie nie przyjmują do wiadomości, że to wirus totalnie niszczący tkanki - wyjaśniał dr Andrzej Mazur.

Doktor podkreśla, że wirus może ponownie zaatakować ozdrowieńców i wtedy przebieg może być cięższy, bo płuca są już zniszczone nieodwracalnie. Dlatego trzeba się zaszczepić.

- Przebieg covidu jest taki, że pacjent leży w szpitalu, dostaje leki i tlen i nagle jego stan zaczyna się pogarszać. W wielu przypadkach, mimo naszych wysiłków nie jesteśmy w stanie pomóc. Ludzie tego nie widzą, bo to się dzieje w szpitalach. Ludzie chorują sami, umierają też w samotności. To jest straszne. Odbija się to też mocno na personelu. Jesteśmy całkiem innymi ludźmi niż przed pandemią - dodał.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »