Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii…
2021-01-19, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne

Dr Andrzej Mazur o pracy w szpitalu w czasie pandemii i tym dlaczego szczepienie przeciwko covid-19 jest konieczne
- Z tego co obserwuję znaczna część seniorów jest zainteresowana szczepieniem. Oczywiście jest wiele osób pośród nich, którzy maja wątpliwości, są sceptyczni, po prostu nie mają pełnej wiedzy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Andrzej Mazur, pracujący w szpitalu covidowym w Kędzierzynie-Koźlu. - Brakuje wiedzy o najnowszych osiągnięcia medycyny, czyli szczepionkach mRNA. Trudno się dziwić ludziom w tym wieku z ograniczonym dostępem do mediów elektronicznych i publikacji naukowych.
Dr Mazur wyjaśnił, że szczepionka przeciwko covid-19 jest ogromnym osiągnięciem nauki. Żadnego materiału biologicznego szczepiony nie otrzymuje. To syntetyczny produkt i z tego powodu jest rewelacyjna. Gość Porannej Loży Radiowej jest już zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, powiedział, że odczuwał tylko lekki ból ręki.

Opowiadał też o pracy w szpitalu w warunkach pandemii.

- Przyzwyczailiśmy się niestety do tego, ale na początku było to dosyć drastyczne przeżycie dla lekarzy i pielęgniarek - mówił dr Andrzej Mazur. Praca w kombinezonie chroniącym przed zakażeniem jest trudna. - Operowanie w tych kostiumach ochronnych jest zdecydowanie trudniejsze, szczególnie w nagłych przypadkach. Czasem, widziałem to, chirurg zrzuca osłonę oczu, żeby móc precyzyjnie operować i nie są to rzadkie przypadki. Prawie wszyscy przechorowaliśmy covid zarażając się od pacjentów. Jeden z naszych kolegów zmarł.

Gość Porannej Loży Radiowej podkreślał, że covid jest wyjątkowym wirusem, bo wnikając do komórki zabija ją. Inne wirusy zakażają komórki, ale ona potem zdrowieje. - Ponieważ komórka ginie, tak fatalnie wyglądają płuca ozdrowieńców. W najcięższych przypadkach jedynym leczeniem w przyszłości tych strat, które się poniosło w wyniku zachorowania, będzie transplantacja. Ludzie nie przyjmują do wiadomości, że to wirus totalnie niszczący tkanki - wyjaśniał dr Andrzej Mazur.

Doktor podkreśla, że wirus może ponownie zaatakować ozdrowieńców i wtedy przebieg może być cięższy, bo płuca są już zniszczone nieodwracalnie. Dlatego trzeba się zaszczepić.

- Przebieg covidu jest taki, że pacjent leży w szpitalu, dostaje leki i tlen i nagle jego stan zaczyna się pogarszać. W wielu przypadkach, mimo naszych wysiłków nie jesteśmy w stanie pomóc. Ludzie tego nie widzą, bo to się dzieje w szpitalach. Ludzie chorują sami, umierają też w samotności. To jest straszne. Odbija się to też mocno na personelu. Jesteśmy całkiem innymi ludźmi niż przed pandemią - dodał.

Zobacz także

2021-03-05, godz. 20:04 Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organi… PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów… » więcej 2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej 2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »