Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Grzegorz Sawicki i Henryk Lakwa o tym jakie znaczenie…
2021-01-13, 13:53 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Sawicki i Henryk Lakwa o tym jakie znaczenie ma projekt Pomologii dla uczelni i powiatu opolskiego i etapie prac

Grzegorz Sawicki o projekcie Pomologii na Opolszczyźnie
- Cieszę się, że ten projekt jest realizowany w miarę zgodnie z harmonogramem. Mamy lekki poślizg, bo było trochę problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę, ale mamy to już za sobą. Na dzień dzisiejszy rozpoczęły się pracę związane z demontażem budynków w Prószkowie i Opolu i jeśli pogoda pozwoli to w styczniu zaczną się pracę właściwe związane z tym projektem - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Sawicki, który z ramię i Uniwersytetu Opolskiego pilotuje projekt Pomologii.
Przypomnijmy, projekt odbudowy Pomologii podzielony jest na dwie części - w Prószkowie będą prowadzone badania na rzecz biznesu, a w budynku Uniwersytetu Opolskiego w Opolu badania naukowe. W dużej mierze będą one prowadzone na rzecz przemysłu spożywczego.

Jak zaznaczył nasz gość, pandemia właściwie nie zmieniła zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów.
Henryk Lakwa o projekcie Pomologii i rewitalizacji zabytkowego parku w Tułowicach
- Czekamy od kilku dobrych lat. Mamy przygotowane 1,5 mln złotych - mówił w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa, starosta Opolski. Starostwo Powiatowe wespół z Uniwersytetem to partnerzy przy budowie centrów badawczych w Prószkowie i Opolu, w ramach projektu tzw. Pomologii.
- W tym i następnym roku mamy przygotowane po 750 tys. złotych. Jako ten który wychowywał się w Prószkowie uważam, że to szansa dla tego co było kiedyś, czyli stworzenia Królewskiej Akademii Rolniczej - mówił starosta Lakwa.

Naszego gościa pytaliśmy też o rewitalizację zabytkowego parku przy Zespole Szkół w Tulowicach. Powiat pozyskał milion złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. To połowa potrzebnej kwoty, resztę dokłada sam powiat.

Zobacz także

2021-01-22, godz. 19:35 Sylwia Gawłowska, nowy dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury o planach związanych z działalnością tej instytucji Na emeryturę odszedł Ryszard Grajek, wieloletni dyrektor POK. Konkurs na to stanowisko wygrała Sylwia Gawłowska z Opola. » więcej 2021-01-22, godz. 18:35 Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub „Rodło” w Opolu, o problemach z nadaniem profesorowi Franciszkowi Markowi… Krytyczne opinie wywołała decyzja Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. Lider Mniejszości Niemieckiej odmówił procedowania wniosku… » więcej 2021-01-22, godz. 10:14 Dr hab. Mariusz Patelski o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, którego powstanie upamiętniono uchwałą Sejmu - Była to organizacja, która skupiała najlepszą część ówczesnej młodzieży, a w każdym razie najbardziej aktywną i opozycyjnie nastawioną do ówczesnego… » więcej 2021-01-22, godz. 09:37 Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący regionu PO o decyzji Joanny Muchy, która opuściła Platformę Obywatelską dla… - Jak do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi, co takiego się stało. Pani Joanna Mucha dość pokrętnie tłumaczyła, że jest jakiś konflikt z poprzednim… » więcej 2021-01-21, godz. 17:27 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali… 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego - to jeden z postulatów złożonych w Radzie Dialogu Społecznego przez związki zawodowe. Czy dyskutowanie takiej zmiany… » więcej 2021-01-21, godz. 11:04 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem o zaprzysiężeniu Joe Biden'a… - Spokój i polityka miłości jest teraz Bidenowi i amerykańskiej scenie politycznej bardzo potrzebna - powiedział w rozmowie z Magdaleną Ogórek Tomasz Kostuś… » więcej 2021-01-21, godz. 09:29 Dr Marek Kawa o zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA i o tym co dalej z Donaldem Trumpem - Biden ma duży kredyt zaufania. Ma o wiele bardziej sprzyjające warunki polityczne, bo zarówno kongres jak i senat są w rękach Demokratów, więc właściwie… » więcej 2021-01-21, godz. 09:28 Marcelina Zawisza o dystrybucji szczepionek na COVID-19 i sprawie 16-latka, którym zainteresowała się policja i sąd… – Martwią mnie doniesienia dotyczące nieprawidłowości w niektórych szpitalach w Polsce. Martwi to, że część grupy 0 czyli pracownicy ochrony zdrowia… » więcej 2021-01-20, godz. 19:29 Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia… Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza… » więcej 2021-01-20, godz. 13:11 Jerzy Wrębiak o udziale gminy Brzeg w ministerialnym projekcie "Polska Szczęśliwych Rodzin" - Podejmujemy wiele działań prorodzinnych i to już od dłuższego czasu - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Z naszym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »