W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły wstępne porozumienie, co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji przez Komisję Europejską. Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wskazuje, że poszerzenie NATO będzie oznaczało porażkę Rosji - podał Tygodnik Do Rzeczy.
Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO.W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii. Kraje zapowiadają, że wnioski o akcesję do Sojuszu chcą złożyć wspólnie. Niewykluczone, że NATO zastosuje przyspieszoną procedurę przyjęcia nowych członków. Tymczasem w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat ich możliwego przystąpienia do NATO.
Prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiał do słowackich parlamentarzystów. Podkreślał potrzebę przyjęcia przez UE szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji UE ma w jego ramach wprowadzić embargo na rosyjską ropę. Na razie kraje członkowskie nie doszły tu do porozumienia. Szef ukraińskiego jury przyznającego punkty podczas Eurowizji odniósł się do burzy, jaka trwa w mediach społecznościowych. W rozmowie z portalem Niezależna.pl postawę Ukraińców skomentował dr Andrzej Anusz, socjolog, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego. Jego zdaniem, z wyniku głosowania społeczeństwa ukraińskiego można wywnioskować, że Ukraińcy "darzą sympatią Polaków". – Ja bym nie oburzał się, że jury nie doceniło naszego reprezentanta, tylko zwrócił uwagę, że naród ukraiński wyraził silne poparcie – stwierdził.