Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Krzysztof Polak, dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia…
2021-01-11, 19:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Polak, dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu o sprzedaży ziemi oraz o łączeniu spółek Skarbu Państwa

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Łukasz Fura]
Oddział Terenowy KOWR w Opolu zarządza gruntami o powierzchni 52 tysięcy hektarów. Nie podlegają mu spółki Skarbu Państwa z branży rolnej. Na Opolszczyźnie są cztery takie spółki. Trzy z nich mają być połączone, co wywołuje zaniepokojenie samorządowców z Głogówka.
Ze Stadniną Koni w Prudniku mają być połączone spółki OHZ Głogówek i Widawa Biestrzykowice.

- To połączenie jest bardzom zaawansowane. Te spółki Skarbu Państwa będą później funkcjonować pod szyldem Stadniny Koni w Prudniku. Ta koncepcja urodziła się w ubiegłym roku. W Polsce jest 40 takich spółek Skarbu Państwa. Powstała koncepcja, żeby ich liczbę zmniejszyć i bardziej skumulować produkcję w kilkunastu podmiotach. Przy każdej zmianie występują obawy. Obecnie na rynku mogą się utrzymać tylko duże podmioty, które obniżą koszty swojej produkcji. Ekonomia jest bezwzględna. To jest też kwestia zakupu nowoczesnych technologii – wyjaśnia Krzysztof Polak.

OT KOWR w Opolu ogłasza przetargi niegraniczone na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości rolnych. Jakie jest nimi zainteresowanie?

- Naszym głównym celem jest dzierżawa ziemi dla rolników. Te dzierżawy są różne, bo od kilku hektarów do kilku tysięcy hektarów. KOWR może sprzedawać grunty do dwóch hektarów i tu jest już różne zainteresowanie. Skuteczność przetargów na sprzedaż ziemi to jest jakieś 20 procent. Na naszych terenach powstają też nowe inwestycje. Jeśli chodzi o grunty rolne na Opolszczyźnie to ich ceny należą do jednych z wyższych w Polsce – dodał Krzysztof Polak.

Nasz rozmówca mówił też m.in. o dużym znaczeniu opolskiego rolnictwa na mapie krajowych producentów tego sektora gospodarki. Region ten jest również znaczącym eksporterem żywności i zbóż.

Zobacz także

2021-02-16, godz. 19:52 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w tym mieście W tym roku mieszkańcy Opola nie będą mieli podwyżki opłat za odbiór śmieci. Miasto jest bliskie sfinalizowania związanego z tym przetargu. » więcej 2021-02-16, godz. 18:31 Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w województwie… RIO w Opolu przeanalizowała gospodarowanie odpadami komunalnymi na Opolszczyźnie w latach 2016-2019. W tym czasie 49 gmin dopłacało do tego zadania. W 9 gminach… » więcej 2021-02-16, godz. 13:04 Cykl "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc! Co tam Panie w polityce? Jak co wtorek, Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura, Do Rzeczy) i Piotr Moc komentują to, czym żyje świat i Polska. » więcej 2021-02-16, godz. 10:13 Dr Bartłomiej Machnik o tym, że Hołownia "utwardza się" na scenie politycznej i że to kwestia czasu aż stworzy klub… - Ten transfer świadczy o „utwardzaniu się” Szymona Hołowni na polskiej scenie politycznej. Mówiłem już dawno, że Hołownia poza nową ofertą, stylem… » więcej 2021-02-16, godz. 09:35 Piotr Wach o tym, że jest zaskoczony transferem posłanki Nowoczesnej do Polski 2050 Holowni i o tym, że opozycja musi… - Przyznam, że jestem zaskoczony, choć ostatnie zachowanie poseł Hennig-Kloski było dość chimeryczne. Dochodziły do nas sygnały, że może zmienić ugrupowanie… » więcej 2021-02-15, godz. 20:15 Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o rozdziale Kościoła katolickiego od państwa i restytucji jego mienia Trwa zbiórka podpisów w sprawie zaprzestania finansowania Kościoła katolickiego przez państwo. W Radiu Opole mówił o tym Krzysztof Śmiszek, poseł partii… » więcej 2021-02-15, godz. 18:33 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa o zagospodarowaniu odpadów komunalnych i rosnących opłatach za odbiór śmieci W większości opolskich gmin opłaty za odbiór śmieci nie pokrywały związanych z tym kosztów. Takie są wyniki analizy Opolskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej… » więcej 2021-02-15, godz. 13:32 Ryszard Galla o tym kogo TSKN zaproponuje na wicemarszałka, transferach do Polski 2050 Szymona Hołowni i podatku od … – To jest nerwówka – ocenił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej pytany o czym świadczy przejście Pauliny Hennig Kloski z KO do Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-02-15, godz. 09:49 Dr Wiesława Błudzin o szczepieniach i pracach nad lekiem na covid - Teraz jest spadek zakażeń, ale zobaczymy, co będzie się działo za około 2 tygodnie od zniesienia obostrzeń - powiedziała dr Wiesława Błudzin, ordynator… » więcej 2021-02-15, godz. 09:18 Michał Siek, opolski kurator oświaty o szczepieniach nauczycieli i powrocie do szkół - Około 60 procent uprawnionych nauczycieli w regionie zapisało się na szczepienia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »