Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Katarzyna Czochara o Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego…
2021-01-11, 18:18 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara o Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, szczepieniach przeciw COVID-19 oraz o sytuacji w oświacie i branży turystycznej

Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do uchwały sejmowej, która 2021 rok ustanowiła Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z powodu COVID-19 nie wiadomo, kiedy odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Duchowny ten więziony był przez komunistyczne władze, także w Prudniku-Lesie.
- W tym roku zbiegają się okrągłe rocznice związane z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Są to rocznice jego urodzin, śmierci oraz zainicjowanych przez niego Ślubów Jasnogórskich, które miały ogromny wpływ na Polaków w czasach represji komunizmu. Był on człowiekiem wielkiego serca i dodawał nam otuchy. Warto o tym przypominać – powiedziała Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która była inicjatorką sejmowej uchwały upamiętniającej tego wielkiego Polaka.

W ubiegłym roku z powodu COVID-19 bezterminowo odłożono uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Czy realny jest tegoroczny termin?

- W ubiegłym tygodniu na Jasnej Górze miałam okazję rozmawiać z paniami z Instytutu Prymasowskiego. Poruszony był temat beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Być może odbędzie się to w maju. Jednak wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. Również gmina Prudnik oraz Franciszkanie z miejscowego klasztoru mają plany związane z Rokiem Prymasowskim. Natomiast lokalne organizacje chcą powołać Fundację Społecznej Krucjaty Miłości, co związane jest z nauczaniem kardynała Wyszyńskiego. Zamierzamy przeprowadzić szereg działań w różnych obszarach m.in. edukacji dzieci i młodzieży.

Katarzyna Czochara pracuje m.in. w Sejmowej Komisja Zdrowia. Zapytaliśmy, jak ocenia tempo szczepień przeciw COVID-19? Czy po feriach zimowych uczniowie powinni wrócić do szkół? Czy należy, jak najszybciej „odmrozić” branżę turystyczną, która ponosi ogromne starty m.in. w Górach Opawskich?

Zobacz także

2021-02-24, godz. 09:16 Zuzanna Donath-Kasiura o objęciu funkcji wicemarszałka regionu, zadaniach jakie ją czekają i planach na politykę zdrowotną… - Mam świadomość, że otrzymałam duży mandat poparcia ze strony radnych. Mam też świadomość, że wiąże się to z ogromna odpowiedzialnością i wierzę… » więcej 2021-02-23, godz. 09:11 Bogdan Tomaszek (PiS) i Szymon Godyla (N) o podziale unijnych dotacji dla regionów, sytuacji w koalicji sejmiku województwa… - Mamy stratę w RPO na poziomie 20% w stosunku do poprzedniego okresu programowania i to nie jest wiele w porównaniu z innymi województwami, ale inne regiony… » więcej 2021-02-22, godz. 19:32 Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o konwencji i postulatach młodzieżówek L… Podczas konwencji Lewicy w Warszawie zaprezentowano pakiet postulatów młodego pokolenia. Dotyczy on m.in. liberalizacji prawa do aborcji, równości małżeństw… » więcej 2021-02-22, godz. 13:06 Katarzyna Czochara o kolejnym kroku ku reaktywacji Aleksandrówki i innych inwestycjach istotnych dla południa Opolsz… - Ważnym elementem było stworzenie dodatkowej infrastruktury, żeby budynek mógł spełnić określone wymogi i standardy, które nakłada na nas Unia Europejska… » więcej 2021-02-22, godz. 09:09 Zbigniew Kubalańca o stosunkach PO - PSL oraz Zuzannie Donath-Kasiurze, która ma zostać wicemarszałkiem regionu - Rada nadzorcza kreuje skład zarządu. My nikogo nie zwalniamy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu. Komentował… » więcej 2021-02-22, godz. 09:07 Stanisław Rakoczy o regionalnej koalicji z PO i możliwych scenariuszach - Jesteśmy w tej koalicji ładnych parę kadencji, zawsze jesteśmy lojalni, nie chcemy przewrotów, ale chcemy, żeby traktowano nas podmiotowo, żeby z nami… » więcej 2021-02-19, godz. 19:28 Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej… Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie… » więcej 2021-02-19, godz. 19:05 Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, przewodnik sudecki i przewodnik miejski po Pradze o osobach oprowadzających turystów W niedzielę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Czym zajmują się przewodnicy turystyczni to z grubsza wiemy. Natomiast, jak… » więcej 2021-02-19, godz. 13:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozdziale państwa od Kościoła Relacje pomiędzy państwem, a Kościołem katolickim były tematem dyskusji w „Młodzieżowej Loży Radiowej”. W programie poruszyliśmy wątki związane… » więcej 2021-02-19, godz. 09:29 Martyna Nakonieczny, szefowa klubu PiS w sejmiku o tym, że kandydatura Zuzanny Donaths Kasiury do zarządu województwa… - Ja nie czuje ani zdziwienia ani zaskoczenia, bo kiedy rozmawialiśmy jakiś czas temu o powołaniu Rafała Bartka na to stanowisko, to mówiliśmy, że nas jako… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »