Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2021-01-07, 13:29 Autor: Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Śpiewakiem

Jan Śpiewak [Źródło: Facebook], Magdalena Ogórek [fot. Maciej Wajler]fot.
Jan Śpiewak [Źródło: Facebook], Magdalena Ogórek [fot. Maciej Wajler]fot.
O szczepieniach poza kolejnością, zamieszaniu w Waszyngtonie i reprywatyzacji w Warszawie Magdalena Ogórek rozmawiała z Janem Śpiewakiem przewodniczącym stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa", aktywistą miejskim i działaczem społecznym. - Oglądając te zajścia miałem wrażenie, że mamy do czynienia z upadkiem imperium – mówił gość programu "Prosto z sejmu", pytany o starcia w Waszyngtonie.
- Gdyby była telewizja w czasach kiedy upadał Rzym, to widzielibyśmy podobne obrazki. Ten człowiek ubrany w futro, z goła klatą, który wchodzi na fotel spikerki Kongresu to było coś niesamowitego. Obserwujemy potężny kryzys amerykańskiego państwa i to jest niepokojące dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo Polski opiera się na sojuszu z USA i widać, że to państwo sobie nie radzi. Nierówności społeczne są tam ogromne, mówimy o potężnych napięciach między klasami społecznymi, ale mówimy też o pandemii. W USA zmarło już 330 tysięcy osób i jest to kraj, który absolutnie sobie nie poradził, jeśli chodzi o przygotowanie do tego kryzysu. Boje się, jak to się dalej potoczy – mówił Jan Śpiewak.

- Ja się boję, żebyśmy nie powiedzieli, że oto w 2021 roku imperia upadają na naszych oczach, bo jak wytłumaczyć te 4 ofiary śmiertelne i ponad 50 rannych – mówiła Magdalena Ogórek.

- Jedne imperia upadają a inne sobie radzą świetnie, jak np. Chiny, gdzie zaczął się koronawirus. Państwo chińskie kłamało i w sumie do tej pory nie ujawniło źródeł koronawirusa, a zachorowań tam praktycznie nie ma. Co więcej, rośnie eksport z Polski do Chin, a więc i nasze uzależnienie od nich rośnie. Pozycja Chin jest coraz mocniejsza, a amerykańska spada na łeb na szyję. Dla Polski i Europy to niebezpieczny moment. Jest się czego obawiać w tym 2021 roku – mówił Jan Śpiewak.

W dalszej części rozmowy Magdalena Ogórek pytała swojego gościa o aferę szczepionkową oraz reprywatyzację w Warszawie.

Zobacz także

2021-03-01, godz. 18:33 Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu… W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to… » więcej 2021-03-01, godz. 13:23 Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN… „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie… » więcej 2021-03-01, godz. 10:18 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o wyczynianiu niestworzonych rzeczy i sytuacji Namysłowskiego Centrum Zdrowia - Nie mogę się nie zgodzić ze słowami posła Ryszarda Wilczyńskiego, ale bardziej w wydźwięku pozytywnym - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad… » więcej 2021-03-01, godz. 09:23 Arkadiusz Karbowiak, pomysłodawca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o tym jak wyglądały starania o ustanowienie… - W 2006 roku został posadowiony w Opolu pomnik poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Budził on w środowiskach kombatanckich proweniencji… » więcej 2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej 2021-02-26, godz. 10:10 Ryszard Wilczyński o koalicji z PSL i konsultacjach Krajowego Programu Odbudowy - Może pan Hetman pomyślałby o Namysłowie i Nysie, gdzie działacze PSLu ręka w rękę wyczyniają rzeczy niestworzone. W Namysłowie rozgrzewa emocje sprawa… » więcej 2021-02-25, godz. 17:00 Debata "Wspólna sprawa" - pracodawcy, związkowcy i eksperci o dochodzie gwarantowanym Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), dr Witold Potwora (ekonomista z… » więcej 2021-02-25, godz. 12:12 Ryszard Galla w "Prosto z Sejmu" z Magdaleną Ogórek o sytuacji w koalicji w regionie, a także o radach programowych… - Koalicja myślę, że będzie trwała - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla w rozmowie "Prosto z Sejmu"z Magdalena Ogórek. Pytany był… » więcej 2021-02-25, godz. 10:07 Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL o lasach koalicji z PO w samorządzie województwa i budowaniu centroprawicy na polskiej… - Jestem szczerze zdziwiony, że z jednej strony przewodniczący Platformy Obywatelskiej proponuje Koalicję 276, a na poziomie lokalnym koledzy z Platformy nie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »